clock

Dzisiaj jest 19.08.2017 rok ,        godzina: 18:47 dudes     Dziś imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji            Dołącz do e-Masaz.pl w G+          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Anatomia układ nerwowy


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

Nasze loga

Masaż
arrow

Anatomia układ nerwowy

Linki sponsorowane


I węchowy
Czuciowy, składa się z ok. 20nici nerwowych odchodzących od komórek węchowych błony śluzowej nosa. Wchodzą do czaszki przez otworki w kości sitowej i kończą się w opuszce węchowej.
II wzrokowy
Czuciowy. Wychodzi z komórek siatkówki oka i przebijając naczyniówkę i twardówkę wchodzi do czaszki kanałem wzrokowym. Od skrzyżowania mamy pasma wzrokowe, które rozdzielają się na korzeń przyśrodkowy i boczny kończące się w ciałach kolankowatych. W skrzyżowaniu wzrokowym tylko część włókien ulega strzyż. tak że każde pasmo wzrokowe ma połączenie z obiema gałkami ocznymi. Przecięcie pasma wzrokowego powoduje połowicze niedowidzenie w obu oczach np. przerwanie lewego pasma powoduje wypadnięcie prawej części pola widzenia w każdym oku.
III okołoruchowy
Ruchowy, wychodzi z mózgu w pobliżu istoty dziurkowanej przedniej i następnie przez zatokę jamistą wchodzi do oczodołu gdzie dzieli się na gałąź górną i dolną. Gg unerwia m. dźwigacz powieki górnej. Gd unerwia mm. proste oka przyśrodkowy i dolny oraz skośny dolny oka. Porażenie powoduje zaburz. prawie wszystkich ruchów gałki ocznej z wyj. odwiedzenia oraz nieznacznego ruchu ku dołowi i na zew. Występuje jeszcze opadanie powieki górnej, rozszerzenie źrenicy niereagującej na światło.
IV bloczkowy
Ruchowy, najcieńszy nerw wychodzący z pnia mózgu i przez szczelinę oczodołową górną wychodzi do oczodołu unerwiając m. skośny oka górny. Porażenie powoduje zez, ale tylko, gdy ludzik patrzy w górę.
V trójdzielny
Mieszany, włókna czuciowe unerwiają powieki i struktury głębokie twarzy. Włókna ruchowe unerwiają mm żuchwy. Wychodzi on na zewnątrz na granicy między mostem a konarem środ. móżdżkowym. Wychodzi 2 konarami. Przedni ruchowy, tylny czuciowy. W pobliżu części skalistej k. skroniowej część czuciowa tworzy zwój, od którego odchodzą 3 gałęzie: -nerw oczny-wychodzi z oczodołu przez szczelinę oczodołową górna i znowu dzieli się na 3 gałęzie (czołową, nosowo-rzęskowa,łzową) -nerw szczękowy opuszcza jamę czaszki przez otwór okrągły i wchodzi do dołu skrzydłowo podniebiennego. -nerw żuchwowy opuszcza jamę czaszki przez otwór owalny. mieszany. Uszkodzenie części czuciowej daje bóle twarzy. Ruchowej powoduje zbaczanie żuchwy w str porażoną przy otwieraniu ust i jest to spowod. osłabieniem napiecia m. żwacza i m.skroniowego.
VI odwodzący
Ruchowy, wychodzi z tylnej krawędzi mostu i wchodzi do oczodołu przez szczeline oczodołową górną. Unerwia m. prosty boczny oka.
VII twarzowy
Mieszany, przewaz część ruchowa. Część czuciowa to n.pośredni. Wychodzi z rdzenia przedł. wchodzi do przewodu słuchowego wew. i wychodzi przez otwór rylcowo-słuchowy. Unerwia wszystkie mm twarzy mimiczne. Porażenie powod. niedowład mm po jednej str. Po str porażonej twarz jest wygładzona, po zdrowej nie. Brak możliw. zmarszczenia czoła, zamknięcia oka.
VIII przeds-ślimakowy
Czyli statyczno-słuchowy, czuciowy zaopatruje narząd równowagi i słuchu. Cześć przeds.dot narządu równowagi, część ślimakowa dot narz spiralnego. Porażenie I części osłabia słuch, II zawroty głowy, zab rów, wymioty.
IX językowo-gardłowy
Mieszany z przewagą części czuciowej unerwiającej gardło i język. Cześć ruchowa unerwia mm gardła. Wychodzi z rdzenia przedł opuszczając czaszkę przez otwór żyły szyjnej. Tworzy 2 zwoje:górny utworzony w obrębie otworu i dolny poz otworem
X błędny
Mieszany. Zawiera 3 rodz włókien: czuciowe, ruchowe i przywspółczulne. Unerwia opony mózgowe, narządy szyi, serce, płuca i dużą część ukł. pokarm. Z czaszki wychodzi razem z n. jg IX przez otwór żyły szyjnej. W otworze tworzy zwój górny a poza dlony.To największy nerw ukł przywspółczulnego i najdł nerw czaszkowy, biegnie od głowy do jamy brzusznej
XI dodatkowy
Ruchowy, składa się z 2 części*korzenie czaszkowe wych z rdzenia przedł *korzenie rdzeniowe wychodzące z obrębu rdzen kręg z górnej części Korzenie rdzen wchodzą do czaszki i po wejściu łączą się z częścią czaszkową nerwu. Te częsći już połączone wychodzą z czaszki, ale cześć czaszkowa łączy się z X i unerwia mm krtani, a cześć rdzeniowa przebija m most-oboj-sut i biegnie do m czworobocznego grzbietu unerwiając ruchowo obydwa te mm., Jeżeli ta część jest porażona to są trudności z obróceniem głowy w bok.
XII podjęzykowy
Ruchowy, zaopatruje wszystkie mm języka i wychodzi z rdzenia przedł. Porażenie powoduje zbaczanie wyciągniętego języka w str porażona, a porażenie obustr unieruchamia język.


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


LurguS - olejki do masażu, oliwki do masażu, stoły do masażu

Stoły do masażu

HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

doMASAZU.pl Sprzęt do masażu i rehabilitacji. Pełne wyposażenie gabinetu.

Tutaj zakupisz stoły do masażu czołowych polskich producentów. Pełne wyposażenie gabinetu masażu i rehabilitacji


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Kopiowanie za zgodą redakcji.