clock

Dzisiaj jest 15.10.2024 rok ,        godzina: 11:05 dudes     Dziś imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Glistnica


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Glistnica

Linki sponsorowane


Glistnica czyli askarioza jest choroba pasożytniczą wywołaną przez glistę ludzką. Glistnica - askarioza jest często występującą chorobą pasożytniczą wywołaną przez glistę ludzką (Ascaris lumbricoides). Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) jest pasożytem, który bytuje w jelicie cienkim człowieka. Samica składa na dobę 200 tys. jaj, które wydostają się na zewnątrz z kałem żywiciela. Przy odpowiedniej temperaturze, wilgotności i dostępie do tlenu rozwija się w jaju larwa. Zarażenie następuje po połknięciu jaja, np. na nie mytych jarzynach i owocach. Po połknięciu jaja dostają się do żołądka i jelita. Pod wpływem enzymów trawiennych z osłon jaj wydobywają się larwy. Z jaj w jelicie cienkim larwy przenikają do naczyń krwionośnych, którymi dostają się poprzez wątrobę, serce i płuca do tchawicy oraz jamy ustnej. Po ponownym połknięciu wędrują do żołądka i jelita cienkiego, gdzie szybko rosną i po 60-70 dniach osiągają dojrzałość. W tym okresie samica rozpoczyna składanie jaj. Szacuje się, że w Polsce inwazja glisty ludzkiej sięga 50% ludności. Źródłem zakażenia może być człowiek - nosiciel lub zwierzęta. Objawy zakażenia związane są z obecnością pasożytów i nasilają się wraz ze wzrostem ilości pasożytów. Zarażenie Ascaris lumbricoides może przebiegać bezobjawowo lub też wyrażać się:
- brakiem apetytu,
-bólami brzucha,
-nudnościami,
-wymiotami,
-zaparciami i biegunkami,
-u dzieci niespokojny sen, nadmierna pobudliwość nerwowa, trudności w skupieniu uwagi.
-u dorosłych nudności, brak apetytu, gwałtowne, wodniste, sfermentowane stolce, gorączka, wzdęcia, kurczowe bóle brzucha.
Rozpoznanie opiera się na wykryciu jaj pasożyta w kale. Profilaktyka opiera się na przestrzeganiu zasad higieny osobistej. Uwaga na dzieci bawiące się w piaskownicach, na dywanie lub w innych miejscach. Jaja glist są wszędzie - mogą znajdować się w powietrzu wraz z kurzem jako wysuszone ekskrementy, choć najczęściej bytują w ziemi. Z jaj wylęgają się w żołądku mikroskopijnej wielkości larwy, które wędrują do płuc, gdzie przepoczwarzają się, a ich odchody powodują podrażnienia i kaszel. Wielokrotnie kaszel ten mylony jest z alergią lub astmą. Kaszel u dzieci może oznaczać nie tylko wirusową czy bakteryjną infekcję, ale również obecność pasożytów w organizmie. Podsumowanie objawów: 1. ze strony płuc związane z wędrówką larw, to :
- kaszel,
- plwocina podbarwiona krwią,
2.ze strony układu pokarmowego:
- bóle brzuch,
- brak łaknienia,
- wzdęcia wymioty,
- biegunki lub zaparcia,
- tłuszczowe stolce,
- zmniejszone wchłanianie witaminy A,
- objawy niedrożności jelit - silne, kolkowe bóle brzucha, wymioty podbarwione żółcią
3.objawy będące skutkiem działania toksyn:
- gorączka,
- spowolnione tempo wzrostu dziecka,
- wychudzenie,
- zaburzenia ze strony układu nerwowego,
- nadmierne pobudzenie (np. zgrzytanie zębami podczas snu),
- alergizacja ( obrzęk powiek, zapalenie spojówek, nieżyt nosa, wysypki skórne), Diagnostyka: Glistnicę stwierdza się najczęściej na podstawie znalezienia glisty w kale. W kale stwierdza się charakterystyczne jaja dla tego pasożyta. Coraz częściej w diagnostyce miejsce zajmują testy immunologiczne. W trakcie trwania zakażenia należy:
- po każdym oddaniu stolca należy dokładnie oczyścić okolicę odbytu wilgotną ściereczką lub przemyć pod strumieniem bieżącej wody,
- dokładnie umyć ręce i dokładnie wyczyść paznokcie szczoteczką,
- często zmieniać pościel i bieliznę nocną dziecka.

W leczeniu glistnicy stosujemy mebendazol lub pyrantelum. Czas na bezpieczny masaż: ta krótka informacja na temat glisty ludzkiej jest efektem ostatniej wyprawy do wesołego miasteczka dla dzieci, gdzie nasze dzieciaki bawiły się w piaskownicy. Zabawa ta, w piasku, skojarzyła mi się z ostatnio głoszonymi informacjami na temat zarażeń Toxoplasma i Toxocara, właśnie w wyniku obecności jaj pasożytów w piaskownicach. Mnie przyszła do głowy także glista ludzka. Nie ma tu niczego co byłoby związane z masażem, ale sobie popisałem. W następnym tygodniu o ginekomastii.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl






Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.





Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.