clock

Dzisiaj jest 19.03.2024 rok ,        godzina: 10:54 dudes     Dziś imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Hpv


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Hpv

Linki sponsorowane


HPV wirus Wirus brodawczaka ludzkiego - Human Papilloma Virus (HPV) należy do rodziny Papillomaviridae. Jest małym bezotoczkowym kapsydem, który zawiera pojedynczą cząsteczkę kolistego dwuniciowego DNA. Człowiek jest jedynym rezerwuarem wirusa HPV, który namnaża się w różnicującym się nabłonku płaskim. Oznacza to, że zakażone zostają tylko aktywnie proliferujące nabłonki skóry i błon śluzowych. Zakażenie wirusem HPV następuje przede wszystkim drogą kontaktów seksualnych. Wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołuje w większości łagodne zmiany w postaci brodawek nie zagrażające zdrowiu, ale ponad 30 jego odmian genetycznych ma właściwości onkogenne. Około 80 do 82% przypadków raka szyjki macicy związanych jest z onkogennymi typami 16, 18, 31, 45 oraz 52. Wykrywanie HPV przy pomocy testów genetycznych ma szczególne znaczenie w profilaktyce i doborze odpowiedniej strategii leczenia. Istnieje około 100 typów wirusów HPV, które można podzielić na 2 grupy, pod względem ryzyka onkologicznego:
Grupy HPV
-typy niskiego ryzyka - HPV 1 i 2 wywołujące kurzajki czy brodawki stóp w przypadku HPV 1. Objawy to różne rodzaje brodawek występujące na naskórku. Jeśli chodzi o typy wirusa przenoszone drogą płciową to są to HPV 6, 11, 42, 43, 44, wywołują one łagodne zmiany, do których należą na przykład kłykciny kończyste. Zmiany chorobowe występują na zewnętrznych narządach płciowych - u kobiet na wargach sromowych, a także w okolicy krocza i odbytu, u mężczyzn w cewce moczowej, na żołędzi i po wewnętrznej stronie napletka. -typy wysokiego ryzyka, są to najczęściej typy HPV 16 i 18 , rzadziej 31, 33, 35, 35, 39, 40, 43, 51, 52, 53, 54, 55, 56 i 58. Zakażenie typami HPV 16 i 18 może prowadzić do niekontrolowanych podziałów komórkowych nabłonka szyjki macicy, co może skończyć się rakiem szyjki macicy. Większość zakażeń HPV obserwuje się u kobiet między 16 a 26 rokiem życia, to zwykle mają one charakter przemijający i samoistnie ustępują w przeciągu kilku miesięcy. U kobiet powyżej tego wieku znacznie częściej dochodzi do rozwoju przetrwałego zakażenia onkogennym typem wirusa HPV, które jest przyczyną raka szyjki macicy.
Zakażenie HPV może przebiegać w fazie:
- bezobjawowej,
- subklinicznej oraz
- klinicznej.
Infekcja wirusem HPV może przyczynić się do powstania:
- brodawek zwykłych,
- brodawek płaskich,
- brodawek stóp,
- kłykcin kończystych,
- choroby Bowena,
- zmian brodawkowatych błon śluzowych.
KLINICZNA MANIFESTACJA
Kliniczną manifestacją zakażenia wirusem HPV o niskim potencjale onkogennym są kłykciny kończyste (brodawki weneryczne). Są to zmiany zlokalizowane na skórze i błonie śluzowej narządów płciowych, pojawiające się do kilku miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną. Należą do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Największą częstość stwierdza się u młodych kobiet i mężczyzn w wieku od 18-28 roku życia. Obejmują zewnętrzne narządy płciowe, a także w okolicy krocza i odbytu. Kłykcinom zewnętrznym mogą towarzyszyć zakażenia szyjki macicy lub cewki moczowej. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w leczeniu kłykcin stosuje się leczenie farmakologiczne: podofilinę w roztworze 5-25% raz w tygodniu przez 6 tygodni, 0,5% roztwór podofilotoksyny w 6 cyklach 3- dniowych, 80-90% roztwór kwasu trójchloroocotowy raz w tygodniu, interferon alfa w iniekcjach domięśniowych i podskórnych.
Do metod zabiegowych leczenia zaliczymy:
-miejscowe wycięcie zmian,
-krioterapię,
-laseroterapię oraz
-elektrokauteryzację techniką leep-loop.
Wśród czynników ryzyka zakażenia HPV zaliczane są:
-wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
-młody wiek,
-przewlekłe stany zapalne,
-wielorodność,
-palenie papierosów,
-nieprawidłowe wyniki badań cytologicznych.
Profilaktyka zakażeń HPV to unikanie bezpośredniego kontaktu, takiego jak uścisk rąk, z osobami z widocznymi brodawkami, w przypadku brodawek stóp zapobieganie zakażeniu polega na noszeniu obuwia ochronnego w miejscach podwyższonego ryzyka (szatnie, pływalnie,łaźnie). Zapobieganie zakażeniom HPV drogą płciową obejmuje współżycie płciowe z partnerami niezakażonymi HPV lub stosowanie prezerwatyw.
Czas na bezpieczny masaż: dla masażystów doskonale wpisują się tu zasady profilaktyki szczególnie w ujęciu oceny zmian chorobowych na stopach i rękach naszych pacjentów, o dodatkowo poruszanej profilaktyce w życiu prywatnym każdego z nas pisać już nie będę.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl






Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.





Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.