clock

Dzisiaj jest 19.03.2024 rok ,        godzina: 6:36 dudes     Dziś imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Kobieta w gabinecie masażu, często zadawane pytania


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Kobieta w gabinecie masażu, często zadawane pytania

Linki sponsorowane


Kobieta w gabinecie masażu

Pytania do masażysty zadawane przez kobietę, czyli z mojego punktu widzenia:

Z Piotrem Szczotka, rozmawia Małgorzata Sanocka. (Artykuł ukazał się początkowo na stronach www.dlamasazu.pl Lurgus).


- Jakie rodzaje masażu proponuje się obecnie i na czym one polegają?

Piotr Szczotka. Obecnie w pierwszym momencie trudno się połapać w gąszczu informacji dotyczących masażu. Jedną z najrozsądniejszych dróg, jest po prostu zapytać osobę wykonującą masaż (nie zawsze jest to przecież masażysta, ale i fizjoterapeuta czasem kosmetyczka bądź inny praktyk) jaki rodzaj masażu, metody proponuje. Ale będąc z drugiej strony czyli jako klienta, czy w przypadku kobiet klientek, powinniście przede wszystkim jasno przedstawić wasze oczekiwania. Nie bać się zadawać pytań, czy faktu, że ktoś ma słabe słownictwo w tym temacie, bądź nie zna terminologii.


W sumie można przybliżyć zabiegi związane z masażem w kilku grupach: specjalistyczne masaże, zabiegi na ciało (nurt spa), praca z ciałem (nurt body work gdzie masaż jest jednym z elementów) oraz metody pracy z tkankami miękkimi w fizjoterapii, czasem też w osteopatii czy chiropraktyce. Jest tego sporo, dlatego też wpierw warto określić nasze cele, priorytety.


- Jak należy przygotować się do masażu? (np. ile wcześniej należy zjeść posiłek)?


Dokładnie, wcześniej zjeść posiłek, z tym że minimum około godziny przed masażem, a zwłaszcza jeśli zabieg będzie dotyczył także powłok brzusznych to jeszcze dłużej, do ok 1.5 godziny przed masażem. To słuszne pytanie i uwaga, bo czasem zwłaszcza po całym dniu, klienci szczególnie kobiety, w trakcie różnego rodzaju zmiany diet, czy akacji w stylu „nadchodzi plaża”, udają się na masaż bardzo zmęczone po całym dniu i nie rzadko po prostu głodne. Tu organizm płata różne figle.



- Czy to będzie masaż mocny (bolesny), czy delikatny – ja nie lubię bólu?

Jest spora różnica w pojęciu masaż intensywny, głęboki, a masaż bolesny. Zacznijmy od tego, że jest niewiele sytuacji kiedy masaż jest wykonywany na progu bólu i ten próg w jakiś sposób przekraczamy. Niestety nagminnie jeszcze masaż kojarzony jest z bólem, trudno te społeczne przyzwyczajenia zmienić. Ten mit zakorzenił się do tego stopnia, iż niektórzy uważają że masaż leczniczy może, nawet powinien być bolesny, a tzw. odchudzający to już na pewno. To absurdalny stereotyp i w sumie stara szkoła masażu.


Czasem po masażu jesteśmy nieco „rozbici”, mniej skupieni, nazajutrz czujemy się jak pierwszy raz po ciężkiej pracy fizycznej, ale to są efekty przemijające, dotyczą niektórych problemów, schorzeń lub co się zdarza częściej, jeśli to był w ogóle pierwszy masaż.


Natomiast jeśli po kolejnych zabiegach czujemy się jednak dalej gorzej, powinniśmy zabiegów zaprzestać lub po konsultacji zmienić je. Przede wszystkim poinformować o tym masażystę. Dotyczy to także każdego niezrozumiałego dla nas dyskomfortu jak nagłe mrowienie, nadpotliwość, zawroty, uderzenia gorąca, itd. Nawet podczas 100 % dobrze wykonywanego profesjonalnego masażu, może się zdarzyć, iż nagle czujemy się gorzej.

Nie znamy do końca swojego organizmu, u kobiet nieoczekiwane reakcje mogą być dodatkowo związane z zaburzeniami hormonalnymi.


- Jakie efekty może wywołać masaż i jak się wtedy zachować?

Mam nadzieję że mówimy o efektach niespodziewanych, ale pozytywnych? Oby takich było więcej J. Od strony informacyjnej, dotyczących typowych zachowań, pacjentka w przychodni ale i tak samo klientka w spa, powinne być wcześniej powiadomione o ewentualnych odczuciach nie tylko natury fizycznej, ale i psychicznej. Przykładowo mogą być uruchomione także pewne procesy psychosomatyczne, pomimo najlepiej wykonanego, profesjonalnego masażu, zdarzają się także negatywne reakcje.


Zmiana oddechu, czasem spontaniczne odczucie potrzeby płaczu (to czy je hamujemy czy nie to już inna kwestia), nadpotliwosć, czasem rodwrażliwość, itd. Poza fizycznymi odczuciami i oczekiwanymi efektami jak rozluźnienie wybranych mięśni, ogólne odprężenie, zmniejszenie bólu, mrowienia, bywają też odczucia od skrajnego zmęczenia po euforię. Poważnie, ludzie stają się nadmiernie gadatliwi, ale też z drugiej strony mogą być bardzo wyciszenie i potrzebują czasu aby dojść do siebie. To zwłaszcza planując dłuższe zabiegi, powinno być przewidziane w grafiku. Dajmy na to w sytuacji masaży w celu relaksacyjnym, odprężającym, powinien być czas na dojście do siebie. Nie powinniśmy od razu jechać samochodem, ale odczekać przynajmniej z kwadrans.


Nieco inne reakcje dotyczą masaży wykonywanych w celach stricte leczniczych w rehabilitacji, rewitalizacji. Odczuwalne są także reakcje sugerujące chwilowe pogorszenie, narasta napięcie, ból, może pojawić się mrowienie. Jednak po masażu przechodzą one, w pewnym sensie dla terapeuty są wskazówkami z którego miejsca lub gdzie jest główny problem w tkankach, ból zwłóknienia, uraz.


- Jaka pora dnia byłaby najlepsza na masaż?

Podobnie jak powyżej. To zależy od celu masażu. Teraz jest przykładowo lato, klienci potrafią się umawiać na masaż – w prywatnym gabinecie – nawet przez 7 00 rano. Taki mają niektórzy cykl dnia, rześko wstają i od razu działają. Dla masaży bardziej relaksacyjnych zdecydowanie późne popołudnie, także coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi w weekendy. Mój weekend, czasem przesuwa się na dni niedziela-poniedziałekJ. Idąc na zabiegi do przychodni, niestety mamy małą możliwość wpływu na godzinę, w ogóle się cieszymy jak jest miejsce tzn. adekwatnie podpisany kontrakt z NFZ, ale to już temat rzeka.


- Jak zachować się po masażu (odpoczynek czy powrót do obowiązków)?

Kontynuując odpowiedz na powyższe pytanie, to zależy od metody i celu zabiegu. Obserwujemy zauważalny powrót i rosnące zainteresowanie zabiegami także w domu klienta czy pacjenta. To nic nowego taka mobilna praktyka była zawsze. Po masażu w domu jeśli mamy takie warunki, łatwiej nam będzie wypocząć. Gorzej jeśli ktoś ma maluchy które od razu na niego wskocząJ. Tu preferencje wyraźnie są zróżnicowane, zapewne w dużym stopniu zależy to od zorganizowania.


Jeśli jesteśmy w gabinecie który spełnia nasze oczekiwania, profesjonalizm personelu, organizacja, wystrój, możemy od razu uprzedzić że lubimy po masażu trochę poleżeć. Przykładowo prowadzę praktykę min. w zupełnie prywatnym gabinecie. Spełnia pełne wymogi sanitarne, a jednocześnie ma wystrój bardziej obszernego pokoju niż gabinetu w przychodni. Klientkom nie chce się po masażu od razu wychodzić. Jedne chcą porozmawiać, inni wypić herbatę, to powinno być wkalkulowane w taką praktykę. Także małe gabinety, ale z wysokimi standardami spa, cieszą się coraz większą popularnością. Warto szczególnie zadbać nie tylko o sam profesjonalizm zabiegu, ale inne otaczające zjawiska, organizację.


- Czy masażysta wykonuje masaż twarzy, chodzi mi przede wszystkim o rozmasowanie mięśni czoła?

Ciągle jeszcze masaż twarzy jest kojarzony przede wszystkim z kosmetyką, a w ostatnich latach ze spa, ale w przeciętnym gabinecie sporo praktyków proponuje i skutecznie praktykuje metody masażu twarzy i co za tym idzie, cele są zróżnicowane. Od powodów stricte leczniczych: obrzęki, masaż po porażeniu nerwu twarzowego, czasem po mikrourazach, przez napięcia, migreny czy w ramach współpracy ze stomatologiem (dysfunkcje w okolicach stawu żuchwowo-skroniowego). W celach relaksacyjnych to już sprawa oczywista, tu masaż twarzy najczęściej łączony jest z opracowaniem ramion, szyi czasem górnej części klatki piersiowej. Są masaże kosmetyczne, a także specjalistyczne zabiegi wspomagające efekty medycyny estetycznej, ostatnio także coraz więcej lekarzy kieruje na masaże tkanki łącznej z przekonania. Dlaczego? Większe przekonanie do masażu, poza tym, tam gdzie nie można lub klientka nie ma przekonania do inwazyjnych zabiegów.


Masaż czoła zajmuje jedno z kluczowych zadań, zwłaszcza u osób pracujących mentalnie, w dużym skupieniu, decyzyjnych. Są to jednak najczęściej bardzo precyzyjne zabiegi, wymagające właśnie skupienia, dokładności a niżeli intensywności.



- Jak należy się ubrać (rozebrać) do masażu ( jeśli jestem osobą wstydliwą)?

Pytanie ważne z wielu powodów. Podstawa to komfort podczas zabiegu. W profesjonalnym gabinecie zostajemy poinformowani jak powinniśmy się przygotować, ale nie na wszystko musimy się godzić. W przypadku masażu grzbietu z kręgosłupem wydaje się że odsłaniamy te okolice, które sprawiają nam najwięcej problemów, ale to jest trochę błędne przeświadczenie. Idąc na masaż grzbietu, powinniśmy być gotowi na to, że masażysta będzie go traktował jako całość, a nie tylko odcinkowo. Generalnie rozbieramy się do pasa i kładziemy się na brzuchu. Czasem jednak pacjentki przykrywają się większym ręcznikiem i zostają tylko w bieliźnie, bo nie chcą przykładowo pognieść spódnicy, bo im tak zwyczajnie wygodnie. Ponadto takie przygotowanie będzie praktyczne jeśli masaż dotyczy okolic grzbietu oraz kończyn dolnych.


W sytuacji masaży całościowych rozbieramy się do bielizny (czasem warto przynieść sobie na zmianę coś wygodnego, bo nie każdy dobrze się czuje w stringach) a nakrywamy się dużym ręcznikiem. Chodzi właśnie o przykrycie się, a nie owijanie. W masażu obowiązuje taka zasada (choć niepisana prawnie) że klientka/klient jest cały czas przykryty, a odsłaniane są jedynie aktualnie masowane partie ciała. Są wyjątki, w niektórych wschodnich masażach czy w nurcie polinezyjskim, ale o tym powinniśmy zostać powiadomieni.


Podczas opracowania powłok brzusznych, klientka powinna mieć zapewniony ręcznik do przykrycia biustu. To nie jest kwestia jedynie skrępowania, ale raczej temperatury ciała.


Natomiast przychodząc na masaż do gabinetu w przychodni czy sanatorium różnie to bywa. Dlatego poleca się przynoszenie z sobą własnych ręczników, nawet jeśli jest zapewnione odpowiednie nakrycie i pościel jednorazowa dla każdego pacjenta, ręcznik będzie przydatny przykładowo po zabiegu, ewentualnie w celu wytarcia się z nadmiaru oliwki.


- Czy i jakie oliwki do masażu są stosowane – na niektóre mam uczulenie?

Masażysta, kosmetyczka, fizjoterapeuta, dysponują szerokim asortymentem preparatów do masażu. Są to najczęściej oliwki ale i kremy, balsamy, żele, czasem stosuje się jako wspomagające preparaty maści lub specjalne pianki. Preparaty mają różne konsystencje, skład, zapach i spełniają różne dodatkowe wymagania.

Przed zabiegiem zadaje się pytania w związku ze zastosowanymi preparatami. Pyta się także o akceptację w przypadku stosowania preparatów z domieszkami olejków eterycznych, kiedy stosowana jest dodatkowo aromaterapia. Obecnie dodatki olejków eterycznych są stosowane bardzo często nawet w preparatach czysto leczniczych. Jednakże sporo pacjentów – wbrew medialnym opiniom – nie akceptuje zapachowych preparatów. Nawet ogólnie przyjęte za pozytywne, miłe i efektywne aromaty, mogą być dla niektórych wyjątkowo nielubiane, nietolerowane. Może to także stanowić problem podczas upalnego lata i braku możliwości skorzystania z natrysku. Wtedy klient z całym tym zapachem wchodzi do autobusu czy tramwaju i może być zabawnie J.


Po prostu jako masażyści pytamy o akceptację danych preparatów. Jeśli klient woli bezwonne olejki to jego wola. Osobiście pracuję jeśli już to z kominkiem aromaterapeutycznym, a i sporo preparatów ma i tak dosyć wyraźną nutę zapachową.


Istnieje także przekonanie że naturalne, jadalne olejki nie uczulają, a mineralne częściej. Nie jest to prawdą, w praktyce widać, iż często cieszą się dużym zainteresowaniem olejki z minerałami, a naturalnych olejków z oliwy czy winogron wiele osób nie akceptuje z uwagi na konsystencję. Nie ma tu twardej zasady. Uważam, że klient powinien mieć na to wpływ.


Zwłaszcza jeśli ktoś pracuję z twarzą, szczególnie wrażliwą, pytamy co preferuje pacjentki. Tu najlepiej jest poprosić klientkę, aby w razie czego przyniosła swoje kremy które stosuje w celach nawilżenia. Proszę się nie martwić, to nie jest skąpstwo, wtedy mamy pewność, że nie będzie niespodzianek z reakcjami uczuleniowymi.


Są jednak masaże i zabiegi z elementami masażu, w których stosuje się bardzo małe ilości środków poślizgowych, np. techniki pracy z tkanką łączną, masaż segmentalny, praca z powięzią czy też manualny drenaż limfatyczny.


Reasumując, dzisiejszy, współczesny masaż to świadomy masaż. Niczego nie musicie. Pytajcie, pytajcie, pytajcie w każdej sytuacji jeśli coś was nurtuje lub czujecie dyskomfort.

Ale zachęcam także do tego, aby dzielić się zwłaszcza tym, co was mile zaskoczyło.


Pamiętajcie drogie panie, rozmawiajcie przede wszystkim przed i po masażu, to jest Wasz masaż. Natomiast w trakcie, zwłaszcza w przypadku masażu twarzy, milczenie jest bardzo wskazane, czasem wręcz niezbędne.


Dziękuję za rozmowę. CDN.

Piotr Szczotka dla Lurgus www.dlamasazu.pl

www.bodywork.com.pl


Druga Część rozmowy

Kobieta w gabinecie masażu. Część II

Pytania do masażysty zadawane przez kobietę.

Część I pojawiła się na stronach: www.dlamasazu.pl oraz www.bodywork.com.pl

Po pierwszej części artykułu kontynuujemy odpowiedzi na pytania kobiet. Wydawać by się mogło, iż informacji na temat masażu jest sporo. Jednak okazuje się, że właśnie te pytania które wydają się najprostsze, oczywiste dla praktyków, budzą spore zainteresowanie u odbiorców. Słowem jak się zachować i czego możemy się realnie spodziewać, a także o co powinniśmy pytać wprost nie tylko podczas zabiegu, ale także przed nim.

Zapraszamy do drugiej części, rozmowy z Piotrem Szczotka, Małgorzata Sanocka.

Małgorzata Sanocka:

- Podstawą praktyki masażu jest gabinet, ale czy inne miejsca i formy praktyki są popularne i dają te same możliwości?

Piotr Szczotka.

Dla profesjonalisty w tym przypadku zajmującego się specjalistycznymi masażami, bez względu jakie jest podstawowe wykształcenie tej osoby, nie powinno być istotne gdzie wykonywany jest zabieg. Czy to w gabinecie, domu klientki, w szpitalu jako masaż przyłóżkowy, w sanatorium, w ośrodku odnowy, spa, czy jako masaż profilaktyczno-relaksacyjny w hotelu.

Z drugiej strony nie oznacza to że praktycy muszą wykonywać zabiegi w tych wszystkich miejscach. Czasem są ku temu obiektywne przesłanki. Ale dla dobra praktyki, zadowolenia spełnienia oczekiwań klientek powinni to brać pod uwagę. Ważniejsze jest czy zachowane są odpowiednie warunki jak spokój, temperatura, a zwłaszcza czynnik ludzki, np. czy dobrze rozumiemy oczekiwania klientek.

Na czym się obecnie wykonuje zabiegi, mam na myśli odpowiedni sprzęt, stoły?

Dla pojedynczej, okazjonalnej sesji nie jest tak istotne jaki stół do masażu służy nam podczas zabiegu. Tak samo może to być mata do masażu lub ćwiczeń. Tu raczej podstawa to odpowiednia miękkość, wygoda dla pacjentki. Jednakże wykonując kilka sesji, ma to już ogromne znaczenie, tak dla masażysty jak i dla odbiorcy. Mam na myśli komfort.

Czy mata jest wystarczająco wygodna dla masażysty i osoby masowanej?

Jeśli ktoś proponuje wam masaż na macie - to warto zapamiętać – nie dlatego że go nie stać na porządny stół do masażu, są metody które tak się po prostu wykonuje. Na pewno trudno w ten sposób wykonywać po kilka zabiegów i to codziennie, ale pojedyncze sesje jak najbardziej. Dodam jeszcze raz, że dla komfortu powinno to być ustronne, w miarę możliwości ciche i ciepłe miejsce, takie aby była wystarczająca przestrzeń na sama matę lub stół i obejście wokół niego.

W domu pomyślmy o przygotowaniu pościeli do masażu i dużego ręcznika, aczkolwiek masażyści zwykle wożą takie dodatki z sobą.

Od wielu lat notujemy rosnące tendencje do zabiegów wykonywanych w domu pacjentów w przypadku masaży terapeutycznych jak i profesjonalnych zabiegów relaksacyjnych, piszę zabiegów, bo czasem masaże są powiązane z innymi formami relaksacji czy elementem bardziej złożonych zabiegów na ciało.

Ile kosztuje masaż i w jakich odstępach czasu trzeba go powtarzać by były efekty?

To zależy od metody i najczęściej partii ciała która będzie poddana zabiegom, także od miejsca, czyli zależnie od standardu lokalu i miasta gdzie ktoś praktykuje. Jest też taki dosyć sztuczny podział na czas trwania zabiegów, ale od tego się odchodzi. Podawane są orientacyjne czasy trwania zabiegów. Poza tym dziś masaże wykonuje się nieco dłużej niż kiedyś. Zmieniły się techniki, pewne procedury, oczekiwania, możliwości.

Masaż z reguły wykonuje się w seriach od kilku zabiegów, utarło się że 10, to podstawa. Jestem jednak przekonany, że nawet pojedyncze masaże dają efekty, pytanie tylko co chcemy faktycznie osiągnąć, tak samo, jaki ma być główny cel zabiegów. W praktyce widzimy że są kobiety które chodzą na masaż non stop. Pragną pragmatycznie połączyć relaks z pracą z konkretnym problemem, są do masażu przekonane. Czasem zmieniają swoje oczekiwania i do tego dostosowuje się metody. Nie ma jednak uniwersalnych metod, w jednym zabiegu trudno sprostać wielu oczekiwaniom. Jednakże nawet taka idylla jak pełnia relaksu, co jakiś czas powinna być przerwana?

Taki urlop od chcianego, przyjemnego masażu?

Tak, coś w tym rodzaju, tak to można określić. Urlop od masażu też jest czasem potrzebnyJ.

Jako mama zainteresowana jestem masażem dziecka w wieku szkolnym: czy jest masaż, który pomaga utrzymać prawidłową postawę?

To jest często zadawane pytanie. Od czasu tzw. rygoru szkolnego – to pojęcie dotyczące zdrowia publicznego i rozwoju psychofizycznego dziecka – usadowienia nas w szkolnej ławie, dzieją się z naszym ciałem niesamowite rzeczy. Przeciążenia, wymuszona sylwetka, ślęczenie nad książkami, a w wolnych chwilach paradoksalnie konsola lub komputer. Znak czasów!

W tym wieku masaż może wpływać profilaktycznie, jednakże w utrzymanie prawidłowej postawy jest potrzebna raczej szerzej rozumiana profilaktyka, czasem wręcz rehabilitacja, ruch spontaniczny. Czy to, co się czasem humorystycznie nazywa „niechciejstwem”J. Po prostu takie chwilowe „nicnierobienie”, jest potrzebne dla psychofizycznego rozwoju. Zwłaszcza w momencie powrotu ze szkoły po kilku lekcjach i noszeniu ciężkiego plecaka.

Masaż jest jednym z elementów profilaktyki i rehabilitacji wad postawy, metodą w fizjoterapii, ale oby takich potrzeb było jak najmniej. Jako iż dzieci nie bardzo przepadają za monotonią zajęć np. ćwiczeń w salkach, masaż jest dla nich czasem wybawieniem. Ale to tylko jeden z zabiegów. Bardzo różnie na niego reagują. To może wydać się ciekawe, ale są dzieci które przyznają że lubią relaksacyjny masaż.

Czy masaż wykonuje terapeuta i gdzie?

Tego rodzaju zabiegi powinny być raczej wykonywane w profesjonalnych gabinetach, przychodniach. Po wizycie u lekarza na zlecenie można się starać o zabiegi w ramach NFZ.

Czy możliwe jest aby rodzic był obecny przy zabiegach?

Jak najbardziej, są natomiast dodatkowe zjawiska u nas jeszcze mało znane. Zdarza się iż nastolatki uczęszczają na zabiegi z powodów zmian ogólnie określanych jako cellulit. Niestety w coraz młodszym wieku. Na zabieg uczęszczają kilkunastolatki, jednak takie zabiegi powinny odbywać się w obecności np. matki. Czasem cellulit występuje jednocześnie z początkowymi obrzękami łydek. Ale to bardziej złożony temat i na inną rozmowę.

Czy są przeciwwskazania do wykonania masażu, jeśli tak, to jaki masaż może być wykonany?

Masaż jest skuteczną metodą zarówno elementem fizjoterapii jak i naturalną postrzeganą prozdrowotnie, relaksacyjnie, pielęgnacyjno-kosmetycznie metodą. Więc nie jest obojętny do organizmu. Są przeciwwskazania ogólne i miejscowe lub też czasowe. Poza tym pytanie które powinniśmy zawsze zadawać w rozmowach, to jaki masaż? Od tego wiele zależy.

Czyli można to ująć w dwie ramy, przeciwwskazania i komfort?

Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych metod masażu i pochodnych, podstawowe pytanie to o jaki masaż pytamy, jaki będzie jego podstawowy cel. W sytuacji przeciwwskazań ma znaczenie także jaka partia ciała będzie poddana zabiegowi. Podstawowe przeciwwskazania do większości fizykalnych zabiegów w tym do masażu to: podwyższona temperatura, w tym i obawa (sygnały) iż możemy mieć początek przeziębienia, grypy, stanu zapalnego, itp. Choroby zakaźne, zmiany dermatologiczne zwłaszcza trudno gojące się zranienia, niezdiagnozowane zmiany w zabarwieniu skóry, nagle pojawiające się obrzęki bez nieznanej etiologii, otarcia skóry z występującą nadwrażliwością. Świeże złamania, daleko posunięta osteoporoza o charakterze ogólnym, zapalenie naczyń, silne bóle w tym migreny ale już w czasie ataku, kiedy nastąpi nasilenie. Przeciwwskazaniem jest też skrajne przemęczenie. Poza tym możliwość występowanie krwotoków, krwawień, włącznie z pierwszymi dniami menstruacji, zwłaszcza jeśli kobieta je trudno znosi.

Generalnie także silny ból pojawiający się nagle, problemy pokarmowe, biegunka, niektóre choroby onkologiczne i początkowe miesiące ciąży, zwłaszcza jeśli występowały poprzednio komplikacje. To zaledwie kilka przeciwwskazań. Masażysta przeprowadza w pewnym zakresie wywiad zdrowotny.

Czyli podchodzimy zdroworozsądkowo?

Proszę brać pod uwagę, iż czasem nawet jeśli mamy wielką ochotę, rezygnacja z zabiegu jest rozsądnym posunięciem. Warto także wspomnieć, iż telefonowanie do gabinetu masażu w sytuacji nagłego bólu, zablokowania, unieruchomienia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Masażysta nie pełni roli pogotowia. Z praktyki wiemy, iż są w tym względzie silne naciski!

Czy można rozwinąć temat tzw. nastawiania?

To trudny temat. Mamy na myśli terapię manualną, ale niestety potocznie ciągle jeszcze pokutuje termin „kręgarstwo”. Ujmę to tak, dyplomowany masażysta nie jest od nastawiania czegokolwiek, chyba że pozytywnie do życia J. A tak poważnie, po prostu nie wymagajmy tego od masażystów. To że masażysta jest świadom, iż trzeba ewentualnie wykonać jakiś manualny zabieg, ale sam się tego nie podejmuje, świadczy o jego świadomości, dojrzałości, a nie braku umiejętności. Jest to trudny temat, z uwagi na nie do końca sprecyzowane przepisy. Owszem sporo masażystów zajmuje się terapią manualną, ale dotyczy ona częściej tzw. terapii tkanek miękkich. Można też zapytać o dodatkowe uprawnienia.

Kto najczęściej jest masażystą? Jak to rozpoznać?

Generalnie personelem który ma w pełni kwalifikacje do wykonywania masaży w tym terapeutycznych i w ramach NFZ jak i w prywatnej praktyce, jest dyplomowany masażysta czyli technik masażysta, a także fizjoterapeuta. Rzecz jasna obu płci. W pewnym zakresem technikami masażu posługują się także: tzw. terapeuci manualni oraz chiropraktycy i osteopaci, to różnie rozpoznawalne profesje. Można się też spotkać z praktykami tzw. nurtu body work czyli tłumacząc dosłownie pracy z ciałem. Masażem w pewnym zakresie zajmują się także lekarze, pielęgniarki.

Ponadto jest sporo masażystów w tym świetnie wyszkolonych ale legitymujących się kursami w prywatnych szkołach. Znaczna ich część zajmuje się zabiegami prozdrowotnymi, profilaktyką, relaksacją, zabiegami na ciało. Tymi ostatnimi zajmują się także koleżanki kosmetyczki, kosmetolodzy. O przepraszam, w tej ostatniej profesji praktykują także sporadycznie panowie. Elementami masażu zajmują się także pedagodzy specjalni, czasem logopeda, neurolog, stomatolog, dotyczy to jednak wybranych zagadnień. Jak widzimy to obszerny, zróżnicowany temat. W dobrym tonie jest się przedstawić nie tylko z imienia i nazwiska, ale z uprawnień. Natomiast klienci czy pacjentki mają prawo o to sami zapytać, realnie rzecz ujmując to są po prostu usługi.

Czy jest masaż, który pomaga zlikwidować tkankę tłuszczową brzucha?

Wytłumaczą to tak. Najczęściej zamiennie traktuje się tzw. masaż odchudzający z modelowaniem sylwetki, podobnie jak występujący w różnych obszarach cellulit i lokalną akumulację tkanki tłuszczowej. To są jednak trochę inne objawy, estetyczne, czasem zdrowotne problemy. Metody są zróżnicowane. Są efekty w odchudzaniu, ale to bardziej złożony proces, tym samym wymaga zaangażowania samej zainteresowanej.

Natomiast faktycznie łatwiej jest wymodelować wybrane partie ciała, ujędrnić. Jak wspomniałem odpowiednio dobrany masaż, jest jedną z podstawowych metod w profilaktyce i terapii cellulitu oraz przynosi efekty w redukcji lokalnej akumulacji tkanki tłuszczowej. Niestety dużego doświadczenia potrzebujemy wtedy, kiedy występuje także problem z lokalną wiotkością skóry – np. po drastycznych dietach – albo kiedy pojawiają się także popękane naczynka lub uwidaczniają się obrzęki.

Wracając do pytania. Można osiągnąć efekty przede wszystkim lokalnego modelowania, ujędrnienia, ale niekoniecznie jest to jednoznaczne z likwidowaniem tkanki tłuszczowej. Praca z powłokami brzusznymi wymaga także dużej ostrożności z uwagi na narządy wewnętrzne. Pomimo, iż w modelowaniu okolic powłok brzusznych nie masujemy celowo głębszych tkanek, tak czy inaczej masaż w różnym stopniu wpływa na narządy, trawienie, problemy z obstrukcją, a także napięcia występujące w tej okolicy z przyczyn psychosomatycznych.

Jakby to ująć, ku przestrodze. Warto zorientować się wcześniej gdzie jest toaleta J

Trudno to wszystko objąć standardowymi zabiegami, takich nie ma. Wpierw musimy ustalić priorytety. Zresztą tak jest w każdym zabiegu, tym bardziej jeśli mówimy o zabiegu o medycznym podłożu.

Dziękuję za rozmowę, Piotr Szczotka.

Z uwagi na rosnące zainteresowanie tematem, w trzeciej części będą pytania nieco kontrowersyjne, na które rzadko odpowiada się w mediach wprost.

Zapraszam Małgorzata Sanocka








Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.





Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.