clock

Dzisiaj jest 28.02.2024 rok ,        godzina: 23:33 dudes     Dziś imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Kolana szpakowate


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Kolana szpakowate

Linki sponsorowane


W tej wadzie oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty do wewnątrz, tzn. odcinek obwodowy, jakim jest podudzie, w stosunku do stawu kolanowego jest w przywiedzeniu. Wielkość odchylenia mierzy się w stopniach lub w centymetrach rozstępem miedzy kłykciami przy-środkowymi, przy stopach zwartych. Najczęstszymi przyczynami powstawania tej wady są krzywica oraz nadmierne przeciążenie statyczne układu kostnego kończyn dolnych. Ogólnie mówiąc ćwiczenia, wskazania i przeciwwskazania są odwrotne niż przy koślawości. Przeciwwskazany jest np. siad skrzyżny. W ćwiczeniach z zastawaniem redresji biernej, wkłada się między kostki poduszkę, a kolana ściąga pasem lub taśmą. Cięższe przypadki wymagają leczenia ortopedycznego z użyciem aparatów korekcyjnych. Stosuje się również zabiegi operacyjne.
Przykładowe ćwiczenia
Pw. siad prosty, kończyny dolne maksymalnie wyprostowane, kostki przy środkowe złączone; ruch - uniesienie NN z maksymalnym napięciem mięśni przywodzicieli. Próba maksymalnej korekcji osi kończyn.
Pw. leżenie przodem, między stopami piłka; ruch - uniesienie prostych NN w górę.
Pw. leżenie tyłem, RR w bok, NN prosto w stawach kolanowych, ugięte w stawach biodrowych do kąta 60° od podłoża; ruch - rozkrok, a następnie złączenie nóg.
Pw. jw., ruch - jw. z NN ugiętymi w stawach kolanowych.
Pw. siad prosty - rozkroczny, współćwiczący staje w niewielkim rozkroku, tak, że kończyny dolne ćwiczącego znajdują się po stronie zewnętrznej współ ćwiczącego (odwrotnie niż przy koślawości); ruch - przywodzenie kończyn dolnych (ćwiczenie oporowe - redresyjne).
Stopa prawidłowo zbudowana opiera się o podłoże (w warunkach odciążenia) trzema punktami: guzem kości piętowej oraz głową pierwszej i piątej kości śródstopia. Stopa prawidłowa, oglądana w pozycji stojącej, ma od strony przyśrodkowej łagodny łuk, opierający się o podłoże piętą i śródstopiem. Pięta widziana od tyłu jest przedłużeniem goleni i jest prawie prostopadła do podłoża. Głównymi mięśniami odpowiedzialnymi za wysklepienie łuku podłużnego są: z mięśni długich – mięsień piszczelowy tylny, strzałkowy długi, piszczelowy średni; z mięśni krótkich – wszystkie mięśnie podeszwowej strony stopy. Łuk poprzeczny utrzymują: mięsień strzałkowy długi, piszczelowy tylni oraz mięsień przywodziciel palucha, zwłaszcza jego głowa poprzeczna. Stopa małego dziecka różni się od stopy dorosłego człowieka. Stopa dziecka ma obfitą podściółkę tłuszczową, słabe mięśnie, a co za tym idzie - sklepienie nieznacznie zarysowane, przez co sprawia wrażenie płaskiej. W okresie ok. 3-4 roku życia tego stanu nie można uważać za wadę. Dopiero od 4 roku życia stopniowo zanikają poduszeczki tłuszczu odsłaniając w widoczny sposób łukowatą konstrukcję.


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.