clock

Dzisiaj jest 26.02.2024 rok ,        godzina: 16:35 dudes     Dziś imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Kontuzje u masażystów


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Kontuzje u masażystów

Linki sponsorowane


Mamy dobrą i złą wiadomość dla masażystów.

Pierwsza, ta zła:

masaż jest dużym obciążeniem dla rąk i innych części ciała. Oprócz tych masażystów, którzy stosują głównie lekkie techniki wymagające minimalnego nacisku, większość doświadcza różnych urazów lub bólu w pewnym momencie ich kariery. Nie tylko masażyści są na to narażeni; tak naprawdę każdy, kto pracuje rękoma, jak kasjerzy, muzycy lub osoby obsługujące komputer, jest bardziej narażony na urazy rąk, jako że intensywność jego pracy przekracza normalną dawkę, jaką może przyjąć ciało. Dłonie i ręce, ze swoimi drobnymi mięśniami, kośćmi i ścięgnami, po prostu nie zostały zaprojektowane do znoszenia intensywnej i powtarzanej pracy przez dłuższy czas.

A teraz dobre wieści:

można zrobić bardzo dużo, żeby ochronić się przed kontuzjami spowodowanymi pracą przy masażu. Jest wiele sposobów na uniknięcie urazów, od zmiany pozycji do dostosowywania technik masażu w celu uniknięcia sytuacji grożących kontuzją. U źródeł tych wszystkich taktyk są trzy założenia będące kluczem do zapobiegania kontuzjom. Pierwsza to nauczyć się myśleć o sobie jak o sportowcu. Podobnie jak tenisista lub piłkarz, wykonujesz intensywną fizyczną pracę, która wymaga zdolności, siły i wytrzymałości. Masażysta, tak jak sportowiec, używa górnych kończyn w sposób ekstensywny, tak że właśnie ta część ciała jest najbardziej narażona na kontuzje.

Jak każdy sportowiec, masażysta musi trenować, utrzymywać się w dobrej kondycji fizycznej, wycofywać się z gry, gdy jest kontuzja i poczekać, aż się wyleczy. Musi być również świadomy swojego ciała, skoro jest to jego narzędzie pracy. Świadomość ciała, drugie kluczowe pojęcie, oznacza znajomość mocnych i słabych stron swojego organizmu, zalety i granice, jak również podwyższoną dbałość o to jakie sygnały ciało wysyła podczas pracy. Świadomość powoduje, że współgramy z organizmem, zatem możemy szybko zareagować na różne objawy i nie dopuścić do urazów.

Trzecim kluczowym pojęciem jest wiedza. Należy mieć adekwatną wiedzę o fizjologii urazów, aby móc rozpoznać właściwe objawy i zrozumieć czego nam będzie trzeba do ich wyleczenia. Zrozumienie jak i dlaczego masażyści doznają kontuzji pomoże w ocenieniu własnego ryzyka, tak że będą umieli podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony przed kontuzją.

Dlaczego terapeuci doznają urazów?

Urazy pojawiają się gdy ciało jest przeciążone ponad swoje możliwości. Powtarzalny ruch jest pierwszym aspektem pracy masażysty, który powoduje to przeciążenie. Żadna z części ciała nie jest przystosowana do wykonywania tego samego ruchu przez bardzo długi czas bez odpoczynku.

Każda część ciała, niezależnie od rozmiaru i siły, ma swoje limity, które mówią ile razy można nią poruszać w ten sam sposób zanim ruch ten zacznie być uciążliwy i tkanka zacznie być uszkadzana. Na przykład kciuk ma bardzo małe mięśnie, które nie powstały po to, by znosić powtarzające się nadużywanie ich siły.

Dodawanie nacisku do tych powtarzalnych ruchów jeszcze zwiększa ryzyko. Wykonywanie ruchów kciukami z użyciem nacisku potrzebuje więcej siły, podczas gdy mięśnie pracują aby utrzymać kciuki stabilne, co potrzebne jest przy powtarzalnej pracy.

Jeśli utrzymasz kciuki w prostej linii z resztą dłoni i ręki, będziesz mógł wytworzyć nacisk i zapewne część z tych powtarzalnych ruchów używając większych mięśni reszty ręki. Jeśli wykrzywisz kciuk, odetniesz pomoc idącą z większych mięśni ręki i stworzysz dodatkowe obciążenie dla delikatnych stawów kciuka. Brak wyrównania linii między stawami podczas masażu dokłada się do ryzyka wystąpienia urazu.

Pewne osobiste cechy organizmu masażysty mogą uczynić go bardziej podatnym na kontuzje. Styl życia i ogólne czynniki zdrowotne, w tym wiek, wcześniejsze urazy, dieta i używki (alkohol, papierosy lub narkotyki) będą grały znaczącą rolę w zdolności masażysty do znoszenia obciążenie i wychodzenia z kontuzji, jak również siły i sprawności aerobowej.

Terapeuta z nadnormalnymi właściwościami ruchowymi w palcach, dłoni i stawach ręki będzie z natury bardziej podatny na kontuzje, jako że trudniej mu będzie utrzymać równą pozycję podczas pracy. Wykształcanie świadomości do jakiego stopnia cechy ciała masażysty oddziaływują na jego pracę, ochroni go przed potencjalnymi urazami.

Niezdrowe sytuacje w pracy mogą również zwiększyć ryzyko kontuzji. Jak każdy sportowiec, terapeuta musi trenować, aby był w stanie podjąć zwiększoną ilość aktywności fizycznej. Nagłe zwiększenie ilości masaży bez treningu, który pozwala na łagodne dojście do tego poziomu, podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia urazu.

Podobnie działa nagłe zmniejszenie czasu pomiędzy masażami. Potrzebujesz czas, oddechu i relaksu pomiędzy masażami, co pozwala rozluźnić się twoim mięśniom i uniknąć statycznego napięcia, które może doprowadzić do urazu. Wykonywanie pracy w ciasnym pokoju lub przy stole o nieodpowiedniej wysokości najprawdopodobniej spowoduje przyjęcie niewygodnej pozycji i zmianę mechanizmów ciała.

Problemu mogą przysporzyć także nadmierne oczekiwania wobec masażu. Zwykle masażyści po cichu cierpieli na bóle i kontuzje uważając, że ich cierpienie jest integralną częścią ich pracy i musi być tolerowane. Mogli też wierzyć w credo: “no pain, no gain” (bez bólu nie ma wyników), które dziś jest uważane za całkowicie błędne. Ból nigdy nie jest normalny i żaden terapeuta nie powinien akceptować go jako część swojej pracy.

Inni terapeuci wierzą, że są poprawne i niepoprawne sposoby wykonywania masażu. Takie podejście prowadzi do kontynuowania technik, które szkodzą ich rękom, gdyż wydaje się, że tylko one są właściwe w parcy masażysty. Aby zapobiec urazom, trzymajcie się maksymy, że “gdy pojawia się ból, należy przestać”. Ważne jest, żebyś umiał sobie powiedzieć ‘nie’ w sytuacji, gdy jesteśmy narażeni na kontuzje. Nie ma nic takiego jak dobry masaż i zły masaż. Masaż jest zarówno nauką, jak i sztuką. Zaakceptowanie faktu, że nie ma jednego dobrego i złego sposobu wykonywania terapii masażem daje ci wolność we współdziałaniu ze słabościami i silnymi stronami ciała, a nie działania przeciwko nim.

Częste kontuzje u terapeutów

Urazy tkanki miękkiej, powszechne u masażystów dzielą się na dwie kategorie: mięśniowo-ścięgnowe i naruszenie nerwu. Uważa się, że zaburzenia te powodowane są przede wszystkim nadwyrężeniem lub użyciem części ciała ponad jego granice normalnego funkcjonowania. Ogólnie o tych urazach mówi się, że są urazami spowodowanymi powtarzalnym obciążeniem i wysiłkiem (RSI), narastającym zaburzeniem po-traumatycznym (CTD) lub po prostu syndromem nadużycia. Jeśli zostawimy je nieleczone lub doprowadzimy do stanu chronicznego, urazy te mogą doprowadzić do zapalenia kostno-stawowego i częściowej lub nawet całkowitej niezdolności do pracy oraz utraty funkcji rąk.

Najczęstszym pośród masażystów urazem mięśniowo-ścięgnowym jest syndrom nadużycia. Najpowszechniej dotyka kciuka, nadgarstka i przedramienia. Chroniczny uraz charakteryzuje się stopniowym występowaniem objawów na początku i pojawia się wraz z nagłym zwiększeniem intensywności pracy (więcej i z mniejszymi przerwami). Zmienianie techniki, wypróbowywanie nowych, a nawet stres emocjonalny mogą spowodować nadejście symptomów.

Pierwsze objawy syndromu nadużycia to rozwlekły i rozproszony tępy ból oraz napięcie w jednej części ręki, raczej niż ostry ból w konkretnym miejscu. Inne objawy to: utrata funkcji i parestezja. Klasyczne oznaki zapalenia, takie jak obrzmienie, zaczerwienienie i uczucie palenia zwykle nie występują w syndromie nadużycia. Syndrom ten zwykle ujawnia się po wielu latach.

Zapalenie ścięgna (tendinitis) i zapalenie pochewki ścięgna (tenosynovitis) są stanami, których ujawnienie się następuje bardziej gwałtownie. Te urazy są spowodowane nadrywaniem (naciąganiem) włókien ścięgna lub podrażnieniem pochewki ścięgna. Widoczna obecność zapalenia odróżnia te zapalenia od syndromu nadużycia. Pośród masażystów tendinitis i tenosynovitis są rzadszymi dolegliwościami niż syndrom nadużycia.

Głównym objawem jest zlokalizowany ból. Dotknięty obszar jest często spuchnięty i gorący. Z właściwym leczeniem i uważnym unikaniem ponownej kontuzji. Tendinitis and tenosynovitis zwykle goją się szybciej niż syndrom nadużycia.

Uraz mięśniowo-ścięgnowy jest rezultatem wykonywania profesjonalnie masażu częstszym niż naruszenie nerwu.[dodaj komentarz na forum]


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.