clock

Dzisiaj jest 30.05.2024 rok ,        godzina: 3:10 dudes     Dziś imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Leukoplakia


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Leukoplakia

Linki sponsorowane


Kilka dni temu zostałem poproszony przez koleżankę-kosmetyczkę o poradę. Przyszedł do niej pacjent, oczywiście w celu wykonania kilku zabiegów kosmetycznych. Koleżanka poprosiła mnie, aby za zgodą pacjenta obejrzał i ocenił zmiany zlokalizowane na wewnętrznej powierzchni błony śluzowej policzka oraz w kącie ust. Wszystko przemawiało za leukoplakią. Leukoplakia to charakterystyczne zjawisko nieprawidłowego procesu rogowacenia nabłonka błon śluzowych na przykład jamy ustnej. Przyczyną tego typu zmian nie jest całkowicie wyjaśniona, ale obserwacje kliniczne wskazują na powstawanie tych zmian w miejscach narażonych na uraz:
-urazy chemiczne: produkty rozpadu palonego tytoniu, alkohol, ostre przyprawy;
-urazy mechaniczne: ostre brzegi zniszczonych zębów i źle wykonanych „plomb",
-urazy mechaniczne: nieprawidłowo wykonane protezy,
-urazy termiczne: gorące potrawy, ciepło wydzielające się podczas palenia
papierosów;
-urazy elektrogalwaniczne związane z obecnością w jamie ustnej metali np. wypełnień amalgamatowych, koron protetycznych, mostów. Zmiany charakterystyczne dla leukoplakii rozpoczynają się zmętnieniem nabłonka, który powoli przekształca się w wyraźnie białawe plamy, plamy te nie dają się usunąć, początkowo są miękkie, z czasem jednak zmieniają się w wyniosłe twarde tarczki. W obszarze tarczek tworzą się czerwone rozpadliny i nadżerki, a na ich obwodzie dość często powstaje odczyn zapalny, ale jednocześnie leukoplakii nie towarzyszą objawy bólowe. Wśród zanotowanych objawów występują takie dolegliwości, jak pieczenie i szczypanie w miejscach wykwitów, szczególnie podczas palenia tytoniu lub spożywania ostrych przypraw. Wykwity umiejscawiają się najczęściej w błonie śluzowej policzków i uwidaczniają się jako pasmo, ciągnące się od kątów ust ku tyłowi. Największe nasilenie zmian obserwuje się w okolicy kątów ust. Rzadziej obserwuje się zajęcie dna jamy ustnej, grzbietowej i bocznej powierzchni języka, a także wargi dolnej i dziąsła. Leukoplakia zaliczana jest do stanów przedrakowych a więc oznacza to stan podwyższonego ryzyka wystąpienia raka. Ryzyko zezłośliwienia wiąże się z:
-wiekiem pacjenta,
-nawykiem palenia,
-pracą w warunkach narażających na styczność z substancjami rakotwórczymi, -przewlekłymi urazami i
-stanami zapalnymi.
Czas na bezpieczny masaż: opis leukoplakii zlokalizowany na wewnętrznej powierzchni błony śluzowej policzka wymagał podjęcia przez nad decyzji skierowania pacjenta do lekarza onkologa i stomatologa. Ci dwaj specjaliści zajęli się pacjentem. Opisany został przykład współpracy kosmetyczki i lekarza w jednym miejscu czyli w gabinecie odnowy biologicznej. Wniosek (poważny/niepoważny?) z tego jest taki, że w naszej pracy musimy być przygotowani na różne niespodzianki.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.