clock

Dzisiaj jest 19.03.2024 rok ,        godzina: 5:03 dudes     Dziś imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Masaż w kontekście kulturowym, obyczajów i prawa


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Masaż w kontekście kulturowym, obyczajów i prawa

Linki sponsorowane


Do lektury artykułu zapraszam zarówno klientów/pacjentów jak i praktyków.

Sporo masażystów, terapeutów, fizjoterapeutów, kosmetyczek wyjeżdża i pracuje zagranicą, ale także coraz częściej zaglądają do naszych gabinetów goście, rezydenci z zagranicy. W emailach dostaję sporo poczty dotyczącej nurtujących tematów, a na konferencjach, targach tematy wracają jak bumerang. Jak reagują klienci z różnych krajów, kultur, kultywujących takie a nie inne obyczaje?

Generalnie tak samo jako praktycy możemy popełnić zupełnie nieświadomie błąd, ale i nasi klienci dosyć często zachowują się dla nas dwuznacznie. Te kwestie trzeba po prostu przedyskutować.

Praktyk informuje jak się do zabiegu przygotować, ale i klient powinien o to zapytać przed zabiegiem. Jeśli jakaś sytuacja jest niekomfortowa, informujemy o tym od razu.

Ostatnie lata, zwłaszcza miesiące, przynoszą wiele pytań dotyczących: masażu przez pryzmat danej kultury, obyczajowości ale i prawa, w tym prawa konsumenta. Co tu dużo mówić, ta świadomość pozostawia dużo do życzenia tak od strony dawcy czyli praktyka, jak biorcy, czyli klienta, pacjenta korzystającego z usług. Tak po jednej jak i drugiej stronie pojawiają się pytania.

Słyszymy - kto jest temu winny? W wielu przypadkach to nie problem winy, a jedynie bardzo silnych różnic kulturowych. Nie jest to jednak specyfika jedynie jednego kraju.

Z jednej strony nurt spa bardzo spopularyzował kierunek masażu i zabiegów na ciało w aspekcie poza stricte leczniczym, z drugiej strony spowodował wiele nieporozumień w tym temacie, np. co oznacza masaż ogólny, co całościowy, co relaksacyjny, co modelujący, co rewitalizacja po porodzie.

przykładowe okrywanie w ułożeniu na boku, podczas rewitalizacji po porodzie, zabieg DMA Piotr Szczotka

(Przykładowe okrywanie klientki podczas rewitalizacji po porodzie. Pozycja na boku, zabieg DMA. fot. Piotr Szczotka)

Na stronach internetowych króluje wszechobecna golizna, no wyłączając stringi, jeśli to coś zmienia. Główne wytyczne mówią jednak zwięźle:

„Klient/pacjent podczas całego zabiegu powinien być przykryty, a odsłaniane są jedynie aktualnie masowane partie ciała”.

stopa, łydka, relaksacja Piotr Szczotka

(przykładowe okrywanie podczas masażu stóp i łydek, fot. Piotr Szczotka).

Są oczywiście pewne wyjątki w ayurwedzie czy w masażach polinezyjskich, ale o tym klient jest uprzedzany. Ponadto klient/tka powinni powiedzieć o tym, jeśli sobie tego nie życzą. Czy ma obiekcje, czy jakąś awersje to już jego sprawa. Mniemam, że pomimo, iż żyjemy w czasach epatowania nagością, aczkolwiek dla wielu osób jest to po prostu naturalne, to dla innych osób fakt rozebrania się, a zwłaszcza dotyku, może być nie do przejścia. Pamiętajmy o tym.

Nie należy zakładać, iż jeśli osoba przychodzi na masaż, to nie ma problemów z potrzebą rozebrania się. Dlatego warto bacznie zwracać uwagę na to jak się zachowujemy, co mówimy, zwłaszcza jeśli jesteśmy wychowani w zupełnie innych kulturach.

Niejednokrotnie po pouczeniu – w zależności od zabiegu i uzasadnienia – proszę się przygotować, zostać można w bieliźnie lub ubrać jednorazowe stringi i proszę się przykryć przygotowanym ręcznikiem, reakcje są różne. Zastajemy osoby albo rozebrane tylko do górnej połowy, albo zupełnie bez niczego, a na porządku dziennym zamiast przykryć się, klienci owijają się ręcznikiem jak pareo. Tyle z komunikatu, pomimo wyraźnego zrozumiałego pouczenia. Są to jednak wskazówki na które powinniśmy zwracać uwagę i jeśli to możliwe, tak rozpocząć pierwszy zabieg.

Podobnie powinniśmy pouczyć klienta, aby powiedział nam jeśli w jakikolwiek sposób poczuje dyskomfort. Nie dotyczy to jedynie intensywności zabiegu, ale potrzeby zmiany pozycji, pójścia do toalety lub złego samopoczucia, co może mieć miejsce pomimo zupełnie profesjonalnego, prawidłowo wykonanego zabiegu.

Po prostu rozmawiajmy, a jeśli jest tak potrzeba, zachowajmy ciszę!

Paradoksalnie także w Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszy się shiatsu, pewne nurty masażu tajskiego, czy jak wiem u osób z którymi współpracuję, a także w moim gabinecie, w przypadku zainteresowania IMBW. Pytałem niejednokrotnie dlaczego klienci się zainteresowali właśnie tym opracowaniem (Integracyjny Masaż Body Work), w odpowiedzi często słyszę że przekonała ich właśnie opcjonalna sesja przez ubranie, bez potrzeby rozbierania się, kwestia zaufania, opcjonalnych niewymuszonych pozycji, itd. Tak więc, coś jest na rzeczy.

Od wielu lat zajmuję się popularyzacją specjalistycznych masaży ale i nurtu body work, pracy z ciałem. Tak więc chciałbym aby ten wątek był tak poprowadzony, aby odbiorcą był także potencjalny klient/pacjent który to będzie czytał! Liczę także że wypowiedzą się przede wszystkim praktycy, a nie teoretycy, liczyłbym bardzo na głos samych klientów.

Czasem sam korzystam z zabiegów, ale tu nie w tym rzecz.

Sporo masażystów, terapeutów, fizjoterapeutów, kosmetyczek wyjeżdża i pracuje za granicą, ale także coraz częściej zaglądają do naszych gabinetów goście, rezydenci z zagranicy. W emailach dostaję dużo poczty dotyczącej nurtujących tematów, a na konferencjach, targach tematy wracają jak bumerang. Jak reagują klienci z różnych krajów, kultur, kultywujących takie a nie inne obyczaje.

Generalnie tak samo możemy my popełnić zupełnie nieświadomie błąd, ale i nasi klienci dosyć często zachowują się dla nas dwuznacznie. Te kwestie trzeba po prostu przedyskutować.

W praktyce wykonuję nie tylko zabiegi masażu ale sesje związane z pracą z ciałem we współpracy z psychoterapeutami i psychiatrami. Tak też jestem szczególnie uczulony nie tylko na reakcje na masaż, ale i reakcje na sam dotyk, zwłaszcza u osób po przejściach, traumie zwłaszcza mieszanej: uraz mechaniczno/psychiczny, czasem ofiary przemocy.

Problematyka nagminnie nie dotyczy tyle błędów i nieporozumień w sztuce wykonywanych zabiegów, co raczej dotyczy problemów w zrozumieniu obyczajowości, odbioru masażu, kultury, ale także strony prawnej i etycznej. Praktyka wykonywania przykładowo masaży w Polsce, Słowacji, Rosji, Niemczech, czy krajach Skandynawii, różni się diametralnie od praktyki w U.K. a przede wszystkim od praktyki, wykonywania zabiegów w USA.

Przykład 1.

Niedawno klientce z USA tłumaczyłem na czym polega drenaż limfatyczny kkd i miednicy. Była bardzo zdziwiona potrzebą opracowania węzłów pachwinowych, a już nie wspomnę o paśmie przyśrodkowym, po wewnętrznej stronie uda no i samej miednicy. Z uwagi, iż część edukacji odebrałem w USA, wpierw wytłumaczyłem jej, na czym polega zabieg z którego chce skorzystać. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że jej doświadczenia wyniesione rodem ze spa (pomimo że bardzo ekskluzywnych) z drenażem nie miało wiele wspólnego. Raczej była to jakaś mieszanka masażu odprowadzającego z izometrycznym pod koniec zabiegu!!! Tu uwaga, gdyby ktoś wykonał jej pełny drenaż limfatyczny nie tłumacząc na czym to polega, mógłby mieć nie lada problemy, zwłaszcza praktykując na terenie USA, podobnie w U.K.

Zdecydowaliśmy więc że darujemy sobie ten rodzaj zabiegu, poza tym nie chce mi się komentować, jaką ma skuteczność jednorazowy zabieg drenażu. Panią natomiast zachwycił efektywny zabieg na twarz stosowany prawie bez zastosowania oliwki czy kremu, tu T.E.

Przykład 2.

Pojawił się sympatyczny „skandynawski niedźwiedź”, tak duży jak i owłosiony. Pan o bardzo sympatycznej powierzchowności, nie mieszczący się na mojej 2 metrowej wygodnej kozetce. Zresztą z autoironią odnoszący się do swojego zarostu jak i wysokości. Zanim dobrze wytłumaczył mi z czym ma problem i zdążyłem zareagować, rozebrał się kompletnie i wskoczył na stół, prosząc o godzinny relaks i zwrócenie uwagi na problem z prawym biodrem. I tyle co zdążyłem przedstawić na czym będzie polegał zabieg. Po kilku minutach spał jak niedźwiadek.

Po zabiegu był czas aby trochę porozmawiać. No i rozmowa zeszła na luz w zachowaniu podczas masaży. Ukazałem mu także fakt, iż nie każdy jest przyzwyczajony do takich zachowań. Pan pomyślał przez chwilę i przyznał, że się nigdy nad tym nie zastanawiał bo u nich to normalne i nie ma w tym żadnych podtekstów, ale uświadomił sobie dopiero teraz, że masażystki w spa chyba na to nie były przygotowane.

Ano, ano bingo, jeden więcej uświadomiony. Skądinąd ciekawa byłą dalsza rozmowa.

Przykład 3.

Koleżanka pracująca w gabinecie obok spa, opowiadała mi o jednym z ostatnich u nich party dla firmy. Kilka osób, firmowa impreza z zabiegami. Zauważyła od razu zaniepokojenie jednej z uczestniczek. Długo by mówić. Okazało się że kobieta nie toleruje w ogóle dotyku, nie wspominając już o masażu, ale pod presją grupy - tu firmy - poszła do spa. Nie stanowiło też problemu kto będzie wykonywał zabiegi, problemy stanowiły blizny pooparzeniowe. No cóż, czy takie modne imprezy firmowe – nieco z przymusowych trendów – zawsze są takie niewinne?

Przykład 4.

Minęło chyba z 20 lat, jak o obecność podczas masażu żony, poprosił jej mąż. Zapytałem grzecznie, czy to z powodów religijno-obyczajowych? Uśmiechnął się i przytaknął. Poczęstowaliśmy ich herbatą, a pan po 10 minutach oznajmił, że żonie bardzo zabieg odpowiada i przyjedzie za godzinę. Jego żona w tym czasie już raczej odpływała, a jej komfort poczuł chyba telepatycznie.

Pojawili się ponownie.

Cóż co kraj to obyczaj, rozmawiajmy, rozmawiajmy, rozmawiajmy .... a kiedy trzeba to pomilczmy.

Piotr Szczotka bodyworker. www.bodyworker.pl

[dodaj komentarz na forum]








Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.





Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.