clock

Dzisiaj jest 25.01.2022 rok ,        godzina: 2:12 dudes     Dziś imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Stopa płaska płaskostopie


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Fotele z masażem Pro-Wellness

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Stopa płaska płaskostopie

Linki sponsorowane


Jest to wada kończyn dolnych polegająca na obniżeniu łuków wysklepiających stopę. W prawidłowych warunkach stopa opiera się o podłoże trzema punktami: piętą, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia. Pomiędzy wymienionymi elementami przebiegają trzy główne łuki stopy: podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny i poprzeczny przedni. Obniżenie tych łuków prowadzi do płaskostopia.
Pod względem lokalizacji spłaszczenia stopy rozróżniamy:
a) stopy płaskie podłużnie z koślawością kości piętowej lub bez koślawości,
b) stopy płaskie poprzecznie z koślawością lub bez koślawości palucha,
c) stopy płasko-koślawe ze zniesieniem obu łuków (ryc.)
Postępowanie korekcyjne sprowadza się do przywrócenia prawidłowych warunków anatomicznych stopy (rozciągania mięśnia trójgłowego łydki, wzmacniania mięśni krótkich i długich stopy, zginaczy palców) oraz wyrobienia odruchu, a następnie nawyku prawidłowego ustawiania i obciążenia stóp zarówno w odciążeniu jak i w obciążeniu ciężarem ciała. Zalecenia: pływanie, kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli, chodzenie boso po nierównym i urozmaiconym terenie (las, łąka, piasek, żwir), prawidłowe obuwie, higiena nóg.
Przeciwwskazania: długotrwałe stanie, marsz z dużym obciążeniem, dźwiganie ciężarów, skoki i zeskoki na twarde podłoże, stanie w dużym rozkroku, siad klęczny z podudziami rozsuniętymi na zewnątrz, gra w piłkę nożną, jazda na nartach techniką oporową, jazda na łyżwach.
Przykładowe ćwiczenia
Pw. siad płaski (leżenie tyłem); ruch - naprzemienne zginanie i prostowanie stopy w stawach skokowych, z równoczesnym zginaniem palców.
Pw. leżenie tyłem, stopy oderwane od podłoża; ruch - krążenia stóp do wewnątrz i na zewnątrz.
Pw. leżenie przodem, ręce pod brodą, NN ugięte w stawach kolanowych do kąta prostego; ruch - zbliżanie do siebie i oddalanie podeszwy stóp, "klas¬kanie stopami".
Pw. siad kuczny; ruch - kulanie piłeczki po podłożu między stopami.
Pw. siad ugięty; ruch - obejmowanie stopami (brzegiem przyśrodkowym) piłki. Wielkość piłki dobiera się w zależności od wieku i sprawności ćwiczącego. Można to ćwiczenie wykonywać w pozycji siedzącej; po uchwyceniu piłki przejście do leżenia na plecach i podanie stopami piłki do rąk.
Pw. siad na ławeczce; ruch - chwytanie i podnoszenie palcami stóp z podłogi różnych drobnych przedmiotów (woreczek z grochem, piaskiem itp.).
Pw. siad, palcami stóp chwyt woreczka; ruch - rzut woreczka do koszyczka, koła lub tarczy. Ćwiczenie wykonujemy w formie współzawodnictwa.
Pw. siad na krześle, stopy oparte o podłoże, kolana ugięte do kąta prostego; ruch - zwijanie palcami stóp kocyka lub ręcznika. Zaawansowani mogą utrudnić ćwiczenie przez obciążenie kocyka np. książką lub ciężarkiem.
Pw. siad na krześle; ruch - pisanie lub rysowanie na papierze ołówkiem przytrzymywanym między 1 i 2 palcem stopy.
Pw. siad prosty, NN proste, chwyt palcami stopy ołówka uwiązanego na gumie; ruch - uginanie nogi w kolanie i naciągnięcie gumy.
Pw. stanie; ruch - wspinanie na palcach i opadanie na całe stopy.
Pw. siad podparty w kole, przodem do środka koła, palce stóp obejmują związaną linę tworzącą koło, przesuwanie liny palcami tak, aby supeł wiązania wracał do tego samego ćwiczącego.


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

LurguS - sklep dla masażystów i fizjoterapeutów.

Stoły do masażu

ProWellness - Producent foteli z masażem.

Fotele z masażem Pro-Wellness

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.