clock

Dzisiaj jest 01.12.2023 rok ,        godzina: 0:09 dudes     Dziś imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Technika masażu segmentarnego


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Technika masażu segmentarnego

Linki sponsorowane


Masaż segmentarny - to zespół rękoczynów, które stosuje się w celu świadomego odruchowego oddziaływania na wszystkie tkanki i ich zmiany chorobowe. Główne założenie tego masażu to: opracowanie każdej odruchowej zmiany tkankowej przez zastosowanie najwłaściwszych technik.
Badanie zmian odruchowych - służy do zlokalizowania zmian odruchowych w celu ich usunięcia.
W skład badania wchodzą:
Badanie zmian odruchowych w tkance skórnej - zamiany odruchowe w obszarze tkanki skórnej charakteryzują się:
~ przeczulicą,
~ wrażliwością czuciową, ~ zaburzeniami ukrwienia, ~ tępym bólem uciskowym, ~ uczuciem pieczenia, napięcia,
~ występują nabrzmienia i zgrubienia.
Do określania zmian w tkance skórnej służą:
~ Technika wzrokowa - zwracamy uwagę czy występują przebarwienia, bladość, zaczerwienienia, potliwość skóry.
~ Technika termiczna - grzbietową stroną palców dotykamy skóry po symetrycznych stronach kręgosłupa. Uwaga: miejscowy wzrost temperatury może świadczyć o zwiększonym przepływie krwi i występującym stanie zapalnym.
~ Technika igłowa - wzdłuż segmentów i w poprzek nich przesuwamy igłę po skórze.
W segmencie zmienionym chorobowo pacjent odczuwa delikatne przesuwanie jako bolesne. Łagodny dotyk w obszarze przeczulicy odczuwany jest jako ostry i kłujący.
~ Technika fałdu skórnego - zwracamy uwagę na łatwość powstawania i przesuwania fałdu skóry. W polu przeczulicy fałd jest grubszy, trudniej go utworzyć i przesunąć. Pacjent odczuwa dotkliwy ból.
(badanie wykonujemy kciukiem i palcem wskazującym oraz jednym palcem) ~ Technika dotykowa - metoda polega na delikatnym dotykaniu opuszkami palców najbardziej powierzchownych warstw skóry.
~ Technika łaskotania - w obszarze nadwrażliwości chory nieczuje łaskotania, ponieważ tak słaby bodziec w tych miejscach nie jest odbierany.
~ Technika wywołania przekrwienia - opuszkami palców II - V obu rąk szybko i energicznie przesuwamy po skórze wzdłuż oraz prostopadle do dermatomów. W obszarze chorobowo zmienionym może mieć ciemnoczerwone zabarwienie albo trudno będzie doprowadzić do barwy bladoczerwonej.
Badanie zmian odruchowych w tkance łącznej:
Zmiany odruchowe w tkance łącznej charakteryzują się:
~ Obrzmieniami
~ W ciągnięciami
~ W głębieniami
Zmiany umiejscowione są w tkance skórnej, podskórnej i powięzi podskórnej. Do określania zmian w tkance łącznej służą:
~ Technika wzrokowa (wizualna)
~ Technika opukiwania Grugurina - metoda ta polega na delikatnym uderzaniu po skórze pacjenta całą powierzchnią dłoniową 3 palca - opukiwanie służy do stwierdzenia różnic w napięciach tkanki łącznej badanej części ciała.
~ Technika przesuwania - badanie wykonujemy płasko ułożoną dłonią ze zgiętymi palcami. Podczas przesuwania ręki po badanej okolicy opuszkami palców wywieramy lekki ucisk na skórę.
W zmianach chorobowych można stwierdzić:
zmniejszoną elastyczność skóry, ograniczoną przesuwalność tkanki łącznej oraz występowanie oporu w skórze. ~ Technika fałdu skórnego - w strefie o wzmożonym napięciu tkanki łącznej występują ograniczenia w przesuwaniu fałdu oraz grubość wału skórnego będzie zmniejszona.
Badanie zmian odruchowych w tkance mięśniowej:
Zmiany odruchowe w tkance mięśniowej charakteryzują się:
~ przeczulicą bólową,
~ wzmożonym napięciem,
~ zaburzeniami ukrwienia,
~ myogelozami.
Do określania zmian odruchowych w tkance mm służą techniki:

~ technika wzrokowa - określa się wielkość kształt umięśnienia chorego. Różnice masy mm po obu stronach ciała będą pomocne w rozpoznawaniu zaników oraz wzmożonego napięcia mm.
~ technika dotykowa - obmacywanie mm opuszkami palców może ujawnić obolałe strefy. UW AGA: ciastowata konsystencja świadczyć może o rzekomym przeroście tkanki mięśniowej.
~ Technika fałdu mięśniowego - chwytamy kciukiem i wskazicielem fałd mięśniowy, pozwalam, aby się wyślizgnął spod palców - zwiększona wrażliwość mięśnia na ból chory odczuwa jako silny przeszywający, kłujący lub uciskowy ból.
~ Technika głębokiego rozcierania - na przebiegu mięśnia uciskane zgrubienie powoduje duży, tępy, przeszywający ból oraz jeszcze większe napięcie mięśniowe.
~ Technika przesuwania - polega na przesuwaniu palcami II - V po mięśniu, poprzecznie do przebiegu włókien mięśniowych. Myogelozy najczęściej występują na brzegach mięśni i charakteryzują się zbitą konsystencją.
Podczas uciskania pionowo ustawionymi palcami tych miejsc wymykają się spod palców. Łatwo można je uchwycić, a na ściśnięcie reagują rozlanym bólem. Badanie zmian odruchowych w okostnej:
Zmiany odruchowe w okostnej charakteryzują się:
~ Wgłębieniami
~ Zgrubieniami
~ Obrzmieniami
Do określenia zmian odruchowych w służą techniki:
~ Technika przesuwania - opuszki palców jednej lub obu rąk przykładamy do badanej okolicy. Pionowo ustawione palce przesuwamy po okostnej.
~ Technika rozcierania - opuszkami palców.
W miejscach zmienionych chorobowo występuje bolesność uciskowa. Badanie punktów maksymalnych:
Punkty maksymalne to miejsca występujące w skórze, tkance łącznej okostnej, które charakteryzują się dużą wrażliwością bólową.
Lokalizacja punktów maksymalnych musi być przeprowadzona w POZYCJI leżącej przy pełnym rozluźnieniu pacjenta.
Do określania punktów maksymalnych służą techniki:
~ Technika kulkowa - określa bolesne punkty w skórze. W miejscu o wzmożonej wrażliwości odczuwa się: silny, kłujący, biegnący w głąb ciała ból.
~ Technika uciskowa - w tkance łącznej i mm wyznacza się tą techniką punkty maksymalne. Miejsca punktów maksymalnych charakteryzują się kłującym bólem.


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

LurguS - sklep dla masażystów i fizjoterapeutów.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.