clock

Dzisiaj jest 19.08.2022 rok ,        godzina: 15:57 dudes     Dziś imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Technika masażu shantala


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Technika masażu shantala

Linki sponsorowane


Masaż Shantala, aby był skuteczny powinien spełniać kilka warunków:
> Ma dostarczać wrażeń czuciowych;
> Siła bodźca zindywidualizowana;
> Masaż powinna wykonywać osoba bliska dziecku - najlepiej matka;
Masować najlepiej po 2 godzinach od ostatniego posiłku (nie wcześniej niż po 1 h)
> Pomieszczenie powinno być odpowiednio ogrzane;
W trakcie masażu należy utrzymywać z dzieckiem kontakt słowny i wzrokowy; > W przypadku małych dzieci układamy dziecko na własnych udach, dzieci starsze masuje się na materacu;
^ Masaż wykonuje się lekko, wolno, w stałym rytmie, bez odrywania rąk od dziecka;
> Każdy ruch powtarzany jest 3 - 5 razy;
W metodyce masażu opracowuje się kolejno: th, kkg, brzuch, kkd, grzbiet i twarz;

Masaż ciała metoda Shantali

Masując ciało dziecka, pozwalamy mu doświadczyć różnych jego części. Jest to tym ważniejsze, im mniejsze możliwości ruchowe posiada dziecko. Dlatego też metoda ta stosowana jest dla dzieci najmłodszych a także dla dzieci o bardzo zaburzonym rozwoju. Masaż ten możemy stosować samodzielnie zwłaszcza u dzieci które nie mają zapewnionej rehabilitacji mchowej.
Masażu według Shantali nie powinniśmy wykonywać przed lub bezpośrednio po posiłku. Ponieważ do masażu ucznia należy rozebrać, powinniśmy zadbać o właściwą temperaturę pomieszczenia. Do masażu należy przyjąć następującą pozycję: osoba masująca siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami, na nogach można położyć sobie koc. Małe dziecko masujący kładzie sobie na nogi twarzą do siebie. Nogi dziecka spoczywają na brzuchu masażysty lub u większych dzieci są zgięte i rozchylone po obu stronach talii masującego. Duże dzieci mogą leżeć na kocu między nogami. Należy zadbać o dobry kontakt z dzieckiem o jego samopoczucie. Pr2ez cały czas łagodnie mówimy do dziecka o tym, co się robi. Masaż wykonujemy wolno i lekko starając się zachować stały rytm naszego ruchu. Każdy ruch powtarzamy 4-5 razy utrzymując nacisk dobrany indywidualnie do każdego dziecka. Masaż dobrze jest wykonywać systematycznie np. 2 razy w tygodniu ale zaleca się stosowanie go nawet codziennie. Przed masażem i w jego trakcie terapeuta powinien natłuszczać sobie ręce oliwką.

Masaż rozpoczynamy od klatki piersiowej:
- wyprostowane ręce kładziemy jedna obok drugiej na klatce piersiowej dziecka, masujemy ruchem głaszczącym od łuków żebrowych w górę i na zewnątrz do okolicy barków. Ruch prowadzimy obiema rękami równocześnie, -następnie masujemy po przekątnej; przez klatkę piersiową od dolnych łuków żebrowych do przeciwnego ramienia raz jedną ręka raz drugą. Ręka prawa rozpoczyna z prawej strony od dołu przechodzi przez środek klatki piersiowej kończąc na lewym ramieniu. Pamiętamy o ruchach wolnych i rytmicznych cały czas kontrolujemy siłę nacisku dostosowanego indywidualnie do każdego dziecka.
Następnie masujemy ręce dziecka:
Stosujemy dwa rodzaje ruchów - delikatnie obracamy dziecko na bok lekko unosimy mu wolną rękę, trzymając za przegub i drugą naszą ręką obejmując rękę dziecka, schodzimy ruchem głaszczącym od ramienia ku nadgarstkowi. Ręka masująca tworzy jakby pierścień wykorzystujący kciuk i palec wskazujący. Gdy dojdziemy do nadgarstka, zmieniamy ręką, którą masujemy. Obie ręce pracują na przemiennie.
- drugi ruch polega na tym, że chwytamy ramię dziecka obiema dłońmi, jedna dłoń nad drugą obie dłonie powinny jednocześnie wykonywać ruch "wyżymający'' od ramienia do dłoni, po czym obie ręce masażysty swobodnie wracają do ramienia. Ruch powtarzamy 4-5 razy.
Przechodzimy do dłoni:
- najpierw kciukami masujemy dłoń przechodząc od przegubu dłoni ku palcom i następnie całą naszą dłonią wykonujemy ruch głaszczący także od przegubu ku palcom. Po kolejnych powtórzeniach przechodzimy do drugiej ręki i dłoni wykonując masaż w ten sam sposób.
Przystępujemy do masażu brzucha.-
- masujemy obiema dłońmi naprzemiennie, ręka za ręką od dolnych łuków żebrowych do spojenia łonowego,
- w drugiej części masażu brzucha wykorzystujemy przedramię jednej ręki, masujemy od dolnych żeber do spojenia łonowego, druga ręka powinna unieść nogi dziecka do góry, u dzieci starszych nogi mogą być zgięte w kolanach a stopy oparte o podłoże.
Przechodzimy do masażu kończyn dolnych:
- kończyny dolne masujemy dokładnie tak samo jak górne wykorzystując dwa rodzaje ruchów. Rozpoczynamy od głaskania ruchem obejmującym od uda do stopy dziecka, potem prowadzimy ruch śrubowy w tym samym kierunku. Na koniec masujemy Stopy najpierw kciukiem a potem głaszczemy całą dłonią od pięty w kierunku palców. Czynności te powtarzamy z drugą kończyną.
Następnie masujemy grzbiet:
- dziecko kładziemy na brzuchu ( małe dziecko możemy położyć sobie poprzecznie na kolanach z głową skierowaną w stronę lewą),
- w pierwszym etapie dłonie masują poprzecznie ruchem głaszczącym, przechodząc coraz niżej od barków do pośladków, 7. mniejszym naciskiem, głaszcząc naprzemiennie obiema rękami, przechodzimy z powrotem od pośladków do barków,
- w drugim etapie masujemy tylko jedną ręką biegnąc po grzbiecie od karku do pośladków wzdłuż ciała dziecka, druga ręka leży na pośladkach dziecka i przeciwstawia się ręce masującej. Ręka która schodzi z grzbietu do pośladków, wraca ponownie do górnej części grzbietu i ponownie rozpoczyna masaż,
- w trzecim etapie masażu grzbietu nie zatrzymujemy ruchu ręki masującej na pośladkach, ale schodzimy ruchem masującym aż do pięt. Małym dzieciom podtrzymujemy ręką stopy. Starsze dzieci mogą oprzeć stopy na wałku.
Masaż według Shantali kończymy masażem twarzy;
- zaczynamy od masażu czoła - masujemy opuszkami palców od środka czoła do skroni ( masujemy obiema rękami jednocześnie ),
- później masujemy ruchem kołowym od czoła poprzez skronie na policzki i omijając okrężnie oczy wracamy na czoło,
- następnie masujemy wzdłuż nosa po obu jego stronach wykonujemy bardzo lekki ruch tam i z powrotem - bardziej aktywny powinien być ruch w kierunku czoła a delikatny z powrotem,
- następnie kładziemy kciuki na powiekach dziecka i powoli schodzimy nim w dół po brzegach nosa ku kącikom ust.
Po masażu dobrze jest wykonać następujące ćwiczenia:
- ręce dziecka krzyżujemy na klatce piersiowej i następnie prostujemy je, otwierając na zewnątrz { ćwiczenie powtarzamy kilka razy),
- krzyżujemy na przemianie rękę i nogę dziecka. Staramy się aby kolano dotknęło łokcia,
- zginamy nogi w stawach biodrowych i kolanowych, krzyżujemy podudzia, następnie prostujemy nogi w stawach i oddalamy je od siebie.
Kilkakrotne powtórzenie tych ćwiczeń wzmaga efekt rozluźniający masażu. Ten masaż stanowi doskonałą metodę stymulacji dotykowej, zapewnia bliski kontakt z dzieckiem i daje dużo radości.


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

LurguS - sklep dla masażystów i fizjoterapeutów.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.