clock

Dzisiaj jest 25.04.2024 rok ,        godzina: 11:45 dudes     Dziś imieniny: Jaros�awa, Marka, Wiki            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Złamania szyjki kości udowej


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Złamania szyjki kości udowej

Linki sponsorowane


Do złamań najczęściej dochodzi w wyniku upadku, ale pamiętać należy, że nieprawidłowa struktura kości sama w sobie jest czynnikiem predysponującym i wynika ze zmienionej gospodarki hormonalnej...
Złamania szyjki kości udowej należą do grupy skomplikowanych złamań kości długich i występują najczęściej w grupie wiekowej mężczyzn i kobiet w okresie przekwitania, a więc u kobiet w okresie menopauzy oraz u mężczyzn w okresie andropauzy z tym, że najczęściej w wieku powyżej 65 roku życia. Do złamań najczęściej dochodzi w wyniku upadku, ale pamiętać należy, że nieprawidłowa struktura kości sama w sobie jest czynnikiem predysponującym i wynika ze zmienionej gospodarki hormonalnej o czym już wspomniałem. Stąd spotyka się samoistne złamania szyjki kości udowej nawet podczas codziennych czynności jak wstawanie z głębokiego fotela czy podczas unoszenia ciężaru ciała znad miski ustępowej.
Dosyć poważną grupę pacjentów stanowią ci, u których stwierdza się nowotwory kości udowej lub szyjki kości udowej jako zmiany nowotworowe pierwotne lub mające charakter zmian nowotworowych przerzutowych. Wielokrotnie złamanie szyjki kości udowej w tym wypadku jest pierwszym objawem choroby nowotworowej bez wcześniejszych uchwytnych cech klinicznych jak i w badaniach dodatkowych (CRP, OB, WBC, RBC, Markery nowotworowe, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny).
Do typowych objawów złamania należy:

* ból,
* obrzęk,
* zaczerwienienie,
* wzrost temperatury ciała okolicy urazu,
* skrócenie złamanej nogi (patologiczne, nieanatomiczne, nienaturalne ustawienie kości kończyny),
* dodatkowe zmiany pod postacią zaburzonej ruchomości (niemożność stania, chodzenia).

Powikłania złamania:
wstrząs, w każdym przypadku złamania kości zostają również uszkodzone naczynia krwionośne. Wylew krwawy ogranicza się zwykle do okolicy złamania, co prowadzi do wstrząsu.
uszkodzenie okolicznych tkanek, spowodowane urazem lub ostrymi krawędziami złamanych kości, oprócz naczyń uszkodzeniu ulegają nerwy, mięśnie, co objawić się może zaburzeniami czucia.
CO DALEJ...
Pacjent: w chwili urazu nie powinien wykonywać ruchów kończyną, w której doszło do złamania jak i ruchów całym ciałem, a dodatkowo napinań w miejscu złamania, bowiem może to grozić dodatkowymi uszkodzeniami aparatu więzadłowego, torebki stawowej, okolicznych tkanek miękkich czy samej kości. Świadkowie wydarzeń czy członkowie rodzin: nie powinni poruszać złamaną kończyną w celu potwierdzenia rozpoznania złamania (zwiększa to obszar uszkodzenia okolicznych tkanek), nie wolno podawać osobie poszkodowanej płynów i jedzenia (utrudnienie przy znieczulaniu ogólnym koniecznym do nastawienia złamanej kości).
Każda osoba: wezwać pogotowie.
Lekarz: na miejscu wezwania lekarz podejmie się unieruchomienia złamania, zatem nie ma potrzeby aby ktokolwiek inny dokonywał manewrów unieruchamiających nie mając wiedzy i doświadczenia. Ratownik medyczny, osoba przeszkolona: jeśli uraz miał miejsce w domu, w terenie trudno dostępnym dla lekarza i wykwalifikowanej pomocy specjalistycznej, jeśli poszkodowany musi być transportowany do szpitala daleko położonego dopuszcza się wykonanie unieruchomienia transportowego przez ratownika udzielającego pierwszej pomocy.
UWAGA!!!!!!
Należy pamiętać, że złe unieruchomienie może spowodować więcej szkody niż samo złamanie. Do unieruchomienia można użyć np. zrolowanych koców, poduszki, które dopasują się do kształtu kończyny. Po bokach kończyny można ustawić przedmioty, które uniemożliwią ruchy kończyny. Zawsze unikamy zbędnych manipulacji przy wykonywaniu unieruchomienia.

LECZENIE
Leczenie złamania szyjki kości udowej jest zawsze operacyjne, możliwe jest zastosowanie prętów Ebnera czy blaszki kątowej. Sprawność kończyny ulegającej złamaniu powraca szybciej po zastosowaniu skutecznej rehabilitacji.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl






Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.





Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.