clock

Dzisiaj jest 21.11.2024 rok ,        godzina: 7:26 dudes     Dziś imieniny: Janusza, Marii, Reginy            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Borelioza


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Borelioza

Linki sponsorowane


Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie (krętki) o nazwie Borrelia Burgdorferi...
Latem często korzystamy z wypoczynku poza miastem. Ruch na świeżym powietrzu dodaje nam sił do dalszej pracy, po prostu ładujemy akumulatory. Ale bywa i tak, że naszą wycieczkę na długo zapamiętamy. Dlaczego? Ze względu na kontakt z kleszczami, których populacja w ostatnich latach istotnie zwiększyła się. Żerujący kleszcz pozostawić może ślad, na długie, następne lata chorobę, bowiem kleszcze wywołują boreliozę.
Borelioza (borelia) jest chorobą odkrytą na początku lat osiemdziesiątych XX w. Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie (krętki) o nazwie Borrelia Burgdorferi, które przenoszone są przez kleszcze ( ich rezerwuarem są gryzonie (np. myszy)).
Kleszcze są to pajęczaki posiadające cztery pary odnóży o niewielkich rozmiarach, gdzie samce osiągają długość 2,5 mm, a samice 4 mm. Kleszcze odżywiają się krwią ssaków. Samica w odróżnieniu od samca posiada elastyczny odwłok, który można poznać po tym jak zwiększa swoją objętość w trakcie wysysania krwi.
Kleszcze żyją na łąkach, w zaroślach i lasach, na granicy lasów i łąk, przebywają na wysokości około 1,5 metra (np.: na gałęziach krzaków). Kleszcze reagują doskonale na temperaturę i ruch stąd między innymi zasiedlają się w większej ilości w obszarze nasilonych wędrówek człowieka.
Kiedy kleszcz zaczyna żerować? Gdy spadnie na skórę. Jego aparat gębowy przypomina „ryjek" wyposażony w liczne haczyki, jest on wbijany w skórę, a samo ukłucie jest niebolesne (kleszcze wytwarzają substancję znieczulającą miejscowo). Podczas żerowania może dojść jednocześnie do zakażenia drobnoustrojami żyjącymi w organizmie kleszcza, ale musi minąć pewien określony czas żerowania (dzień do 3 dni).
Objawy chorobowe
Wyróżnia się trzy stadia choroby:
STADIUM I:
występuje po 1-3 tyg. od ukąszenia, w miejscu ukąszenia przez kleszcza pojawia się pierścieniowaty rumień (zaczerwienienie) z przejaśnieniem w środku który stopniowo się powiększa. Skóra w okolicy rumienia jest bardziej ucieplona niż w innych miejscach i nie swędzi. Dodatkowo mogą występować: gorączka, nudności, bóle głowy, mięśni i stawów. Objawy te ustępują samoistnie w późniejszym czasie.
Jeżeli stwierdzisz na ciele obecność rumienia, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza aby uniknąć niebezpiecznych powikłań ze strony serca, stawów czy układu nerwowego.
Rumień wędrujący- co to takiego?
W tym stadium, jak wspomniałem, pojawia się w miejscu ukąszenia czerwona plamka, która ma tendencję do powiększania się z jednoczesnym blednięciem w środku. Czasami towarzyszy tej zmianie krótkotrwałe złe samopoczucie, stan podgorączkowy czy pobolewania stawów. Jeżeli upłynie więcej czasu od zakażenia, rumień może zniknąć i pojawić się w innym miejscu ciała, mówimy wtedy o rumieniu wędrującym, jeżeli pojawia się w kilku miejscach równocześnie mówimy o rumieniu rozsianym (występuje on jednak już w drugim stadium choroby).
STADIUM II:
występuje po kilku tygodniach lub miesiącach od ukąszenia, pojawiają się objawy ze strony :

* układu nerwowego ( porażenie obu nerwów twarzowych, podostre zapalenie oponowo-wielokorzeniowe często z zajęciem nerwów czaszkowych),
* układu krążenia ( zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, blok przedsionkowo-komorowy),
* układu kostno-stawowego ( bóle i obrzęki stawów, zapalenie mięśni i stawów ), zmiany dotyczą najczęściej dużych stawów jak staw kolanowy, biodrowy, łokciowy.

STADIUM III:
występuje po wielu miesiącach lub latach od ukąszenia, może występować w jednej z trzech postaci :

* postać skórna (w miejscu w którym wcześniej występował rumień pojawia się czerwone przebarwienie z obrzękiem naciekowym który może utrzymywać się przez wiele lat,
* postać stawowa (w wyniku zapalenia dochodzi do zesztywnienia stawów, najczęściej są to duże stawy (np. kolanowe, biodrowe),
* postać neuroinfekcyjna ( zmiany w obrębie narządu wzroku jak zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie rogówki, tęczówki lub naczyniówki).

Nie leczona borelioza przechodzi w trzecie stadium, w którym zmiany utrzymują się przez przynajmniej 12 miesięcy. Zmianą skórną w tym stadium jest przewlekłe zanikowe zapalenie skóry. Skóra staje się sino-czerwona, pojawia się ból, obrzęk, świąd, przeczulica czyli nadwrażliwość tych miejsc na bodźce, owrzodzenia naskórka. W stawach rozwija się proces zapalny i powstają zwyrodnienia.
Jak się uchronić przed zakażeniem?
Ważna jest ochrona skóry przed ukąszeniem przez kleszcza, a zatem:

* unikamy miejsc w których ryzyko ukąszenia jest wysokie (lasy, łąki)
* używamy odpowiedniej odzieży ( która osłania większą część ciała, długie nogawki, rękawy, nakrycie głowy, pełne obuwie)
* używamy preparatów odstraszjących kleszcze
* dokładnie oglądamy ciało po powrocie z miejsc w których mogło dojść do ukąszenia
* usuwamy kleszcze wykręcając je ostrożnie w lewą stronę (ze względu na budowę aparatu gębowego łatwiej je usunąć, a kleszcz nie wymiotuje) przy użyciu dostępnych w aptekach przyrządów (najlepiej w stacji pogotowia przez lekarza)

Jak bezpiecznie usuwać kleszcze?
Kleszcze powinno się delikatnie usuwać pęsetą lub palcami ale w taki sposób, żeby nie uszkodzić kleszcza. Podczas usuwania należy wykonywać ruchy rotacyjne tak, aby "wykręcić" kleszcza w całości z ciała. Nie należy przykładać do ssącego kleszcza wacików nasączonych naftą czy benzyną, nie należy smarować tłuszczem, nie należy przypalać papierosem, bo spowoduje to wymioty u kleszcza (łatwiejsze zakażenie rany bakteriami Borrelia Burgdorferi). Gdy usuniemy kleszcza, należy zdezynfekować skórę spirytusem.
Masażysta i kleszcz!
Ostrożności nigdy za wiele. Wyjeżdżając za miasto stosuj się do zasad ostrożności, a swoich pacjentów masuj dopiero po upływie u nich ostrych dolegliwości. W stadium II i III nie wykonuj masażu.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl






Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.





Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.