clock

Dzisiaj jest 26.02.2024 rok ,        godzina: 16:45 dudes     Dziś imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Dystrofia mięśniowa


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Dystrofia mięśniowa

Linki sponsorowane


Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, dziedziczy się recesywnie - jest sprzężona z chromosomem X. Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, dziedziczy się recesywnie. Choroba dotyka chłopców najczęściej pomiędzy 3 a 7 rokiem życia. Choroba sprzężona jest z chromosomem X, a jej częstość występowania wynosi jak 1:3500 urodzeń. Obok dystrofii mięśniowej Duchenne'a spotykamy się z dystrofią Beckera. W dystrofii Duchenne'a mamy do czynienia z destrukcją mięśni gładkich, mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego. Gen dla tej choroby jest największym wyizolowanym do tej pory genem o 2,3 mln par zasad. To jego wielkość powoduje, że często podlega mutacji, a mutacja zdarza się pomiędzy eksonem 44 a 45. Mutacja skutkuje zaburzeniem w syntezie białka dystrofiny, której rola polega na łączeniu włókna mięśniowego z lamininą.

Klinicznie choroba przebiega pod postacią osłabienia mięśniowego. W badaniach histopatologicznych - biopsyjnych skrawka mięśniowego uwidaczniają się ogniska martwicy ze zróżnicowaniem wielkości włókien mięśniowych. W późnym okresie choroby tkanka mięśniowa zastępowana jest tkanką tłuszczową.

Laboratoryjnie w diagnostyce dystrofii użyteczną rolę pełni oznaczanie stężenia kinazy kreatyninowej, która wykazuje wzrost aktywności. Dodatkowo oznaczamy stężenie mioglobiny, a w moczu oznaczamy aktywność metylohistydyny pochodzącej z rozpadłych białek miofibrylarnych. To tyle z diagnostycznych nudziarskich wywodów.
Czas na bezpieczny masaż: ten krótki artykulik jest wstępem do dyskusji na temat prolemu dystrofii mięśniowej, choć dużo jest stron internetowych i poradnikowych pisanych przez lekarzy, genetyków i rodziców chorych dzieci, to ja mam niedosyt informacji na temat postępowania terapeutycznego, i tu mam prośbę do wszystkich kolegów: proszę, jeśli to tylko możliwe, napiszcie w jaki sposób pomagaliście skutecznie w określonym czasie trwania choroby spowolnić jej dynamikę, bedę wdzięczny, zresztą nie tylko ja.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.