clock

Dzisiaj jest 18.07.2024 rok ,        godzina: 22:33 dudes     Dziś imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Efekt jo jo


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Efekt jo jo

Linki sponsorowane


Bardzo często spotykamy się ze zjawiskiem jo-jo i zadajemy pytanie co to takiego jest? Piszę o efekcie jo-jo bowiem bardzo często spotykam się z tym problemem wśród moich pacjentek. Uważam osobiście, że lepsza jest stabilna masa ciała przy podwyższonym BMI niż zabójcze wahania masy ciała z metabolicznym szokiem dla ustroju. W tym krótkim tekście nie wyczerpię wszystkich problemów, to tylko prześlizgnięcie się po problemie. Współczesna cywilizacja to cywilizacja ludzi otyłych, z wykładnikami dyslipidemii czyli zespołu chylomikronemii, aterogennej dyslipidemii i hiperlipoproteinemii oraz z obecnością zespołu metabolicznego X z hiperinsulinizmem i insulinoopornością. Wokół nas coraz więcej jest ludzi z nadwagą i otyłych, u części z nich efekt jo-jo już wystąpił.

Efektem jo-jo nazywamy wahania masy ciała, które polegają na następującym po sobie chudnięciu i tyciu. Jeżeli w ciągu 5 lat takie wahania u otyłego przekraczają 5%, a nie są wyższe niż 10%, wówczas stwierdzamy efekt jo-jo. Natomiast gdy wahania wagi przekraczają 10%, mamy do czynienia z bardzo nasiloną formą tego efektu. Efekt jo-jo to zjawisko, które zachodzi w czasie stosowania diety odchudzającej, otóż wówczas dochodzi do obniżenia podstawowej przemiany materii. Obniżenie przemiany materii jest tym większe im bardziej drastyczna jest dieta. Drastyczna dieta powoduje, między innymi obok spadku ilości tkanki tłuszczowej (spadek na prawdę niewielki), spadek masy mięśniowej co prowadzi do obniżenia procesów przemian metabolicznych anabolicznych i katabolicznych. Efekt jo-jo jest groźny, sprzyja wystąpieniu chorób układu krążenia i nerek. Najbardziej zauważalny wydaje się być wpływ na ciśnienie tętnicze, obciążenie mięśnia sercowego, pracę nerek i stan psychiki pacjentek. Naukowcy zauważyli wpływ efektu jo-jo (powikłania po wahaniu masy ciała) na większą populacyjną śmiertelność.

Grupy zagrożone efektem jo-jo:
-pacjenci, w rodzinach których występuje otyłość;
-pacjenci stosujący niewłaściwe metody odchudzania.
Można zapobiegać efektowi jo-jo poprzez właściwe odchudzanie z zastosowaniem wyłącznie racjonalnych diet połączonych z wysiłkiem fizycznym. Racjonalna utrata masy ciała powinna obejmować 10% masy ciała w czasie 6 miesięcy. Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej wagi zaraz po schudnięciu - sztuka połączenia prawidłowego żywienia i sportu. Prezentuję tu swoją opinię jak i przytaczam tu zdanie dr Magdaleny Olszaneckiej - Glinianowicz z Katedry Patofizjologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (Poradnia Chorób Metabolicznych w Katowicach).

Dziś zwalniam tempo i czas na bezpieczny masaż brzmi może tak: jest wiosna i wszędzie zielono, życzę wszystkim więcej ruchu, zdrowia i optymizmu.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.