clock

Dzisiaj jest 15.10.2024 rok ,        godzina: 12:27 dudes     Dziś imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Ginekomastia


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Ginekomastia

Linki sponsorowane


Ginekomastia to przerost gruczołów piersiowych wyrażony przerostem tkanki właściwej gruczołu sutkowego u mężczyzn. Ginekomastia jest objawem, który może pojawiać się z różnych przyczyn i w każdym wieku. Ginekomastię obserwuje się jako zjawisko występujące obustronnie lub jednostronnie, częściej jednak po stronie lewej. Niemniej jednak należy pamiętać o lipomastii cechującej się jedynie nadmiarem tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa w przeciwieństwie do przerostu właściwej tkanki gruczołowej w prawdziwej ginekomastii ma miękką konsystencję. Często u otyłych mężczyzn dochodzi do wzrost tkanki tłuszczowej - wówczas wywiad i badanie przedmiotowe, w którym nie stwierdza się twardości wokół otoczki sutka sugeruje lipomastię. Ale nie tylko u mężczyzn w wieku dojrzałym spotykamy się z ginekomastia lub lipomastią. Otóż z niepatologiczną ginekomastią spotykamy się u większości noworodków w 3-5. dniu życia. Jej przyczyną odczyn ciążowy związany z wysokim poziomem estrogenów w krążeniu łożyskowo - płodowym matki. Objaw ten cofa się zazwyczaj po upływie 3-4 tygodni. Natomiast ginekomastię u małych dzieci przed okresem pokwitania, może wywołać wchłonięcie małej ilości estrogenów przez skórę, drogą wziewną lub doustną. U dwóch trzecich chłopców w okresie pokwitania występuje wyraźne powiększanie jednego lub obu gruczołów piersiowych, czemu towarzyszy tkliwość dotykowa. Jej przyczyną jest podotoczkowy przerost gruczołu sutkowego. W ciągu kilku miesięcy zjawisko to zupełnie ustępuje. Przyczyny ginekomastii
Głównym czynnikiem mammotropowym wpływającym na wzrost sutków jak wiemy jest prolaktyna. Ale istnieje związek między działaniem prolaktyny, estrogenów i progesteronu w procesie wzrastania sutków tak, że u większości mężczyzn z ginekomastią, którzy wykazują prawidłowy poziom prolaktyny dodatkowo wykazują podwyższony poziom estrogenów, a te jak wiemy są bodźcem stymulującym wydzielanie prolaktyny. Wśród przyczyn ginekomastii u mężczyzn po 50 roku życia wymienia się mechanizm przejścia wczesnych androgenów w estrogeny pod wpływem wzrastania tkanki tłuszczowej. Zaburzenie równowagi pomiędzy androgenami i estrogenami leży u podstaw ginekomastii, czyli względny nadmiar estrogenów wywołany spadkiem androgenów może być bodźcem pobudzającym sutek do wzrostu. Badania jednak pokazują, że prawdziwa przyczyna powstawania ginekomastii leży w pierwotnej lub wtórnej nadczynności przysadki, przy czym nie można całkowicie wykluczyć działania pośredniego innych hormonów, między innymi nadnerczy i tarczycy.
Podsumowanie przyczyny ginekomastii:
- fizjologiczna (noworodki, okres dojrzewania, starcy),
- wtórna do nowotworu produkującego estrogeny (nowotwory gonad, nadnerczy),
- spowodowana zwiększoną konwersją (hormonów męskich) androgenów do estrogenów (raki nadnerczy, nadczynność tarczycy, uszkodzenie wątroby, po dłuższym głodzeniu (refeeding),
- niedostateczna biosynteza androgenów (zespół Klinefeltera, inne uszkodzenia jąder),
- defekt receptorów dla testosteronu (zespół feminizujących jąder, zespół Reifensteina),
- po stosowaniu leków (leki psychotropowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwgruźlicze, hormonalne),
- rzekoma u osób otyłych.

Zmniejszenie stężenia androgenów
Zmniejszenie syntezy androgenów lub wzrost oporności na androgeny może przyczynić się do pojawienia się ginekomastii u chorych ze:
- schyłkową niewydolnością nerek,
-z marskością wątroby,
-w przebiegu raka wątroby i zaburzeń krążenia wątrobowego.
Ważne z punktu widzenia klinicysty są zaburzenia funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka i międzymózgowia ponieważ nieprawidłowe ich funkcjonowanie odgrywa rolę w powstaniu ginekomastii w przebiegu:
- urazowych uszkodzeniach rdzenia kręgowego,
-chorobie Parkinsona,
-dystrofii nerwowo - mięśniowej,
-jamistości rdzenia
-gigantyzmu przysadkowego,
- akromegalii,
- chorobie Cushinga,
-chorobie Basedowa.
Do powstania ginekomastii przyczyniają się także leki:
- przeciwnowotworowe, np. Busulfan - stosowany w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej
- przeciwnowotworowe np.winkrystyna - używana w zwalczaniu raka sutka, białaczek, ziarnicy złośliwej oraz
-leki antyandrogenne (Cyproteron i Flutamid), podawane w leczeniu raka prostaty. Ginekomastię najlepiej ocenić u pacjenta w badaniu palpacyjnym, gdzie stwierdza się wyczuwalny rozrost tkanki gruczołowej o twardej konsystencji. Często współistnieją inne objawy zaburzeń hormonalnych, np. kobiecy typ owłosienia. Potwierdzić diagnozę można poprzez wykonanie badań biochemicznych:
- poziom testosteronu w surowicy,
-poziom estradiolu, HCG lub/i LH oraz poprzez
-badania czynności wątroby (poziom bilirubiny, aminotransferaz, proteinogram, czas protrombinowy),
W przypadku podejrzenia nowotworu wykonuje się badanie ultrasonograficzne i mammograficzne. Czas na bezpieczny masaż: pomysł na zamieszczenie takiej krótkiej informacji o ginekomastii jak zwykle narodził się po tym jak miałem do czynienia z pacjentem, u którego rozpoznałem ginekomastię. Stało się krótko po tym jak zacząłem wykonywać zabieg masażu, przerwałem masaż, a pacjenta poinformowałem o przyczynach takiego zachowania. Po trzech tygodniach od chwili tej wizyty, po wykonaniu badań biochemicznych i po ocenie gruczołów przez onkologa pacjent pojawił się u mnie z kompletem badań oraz w celu uzupełnienia wywiadu dającego w efekcie odpowiedź na pytanie o przyczyny ginekomastii. Ciekawy, rzadki problem w gabinecie lekarza-masażysty.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl






Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.





Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.