clock

Dzisiaj jest 27.01.2022 rok ,        godzina: 22:22 dudes     Dziś imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Glistnica


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Fotele z masażem Pro-Wellness

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Glistnica

Linki sponsorowane


Glistnica czyli askarioza jest choroba pasożytniczą wywołaną przez glistę ludzką. Glistnica - askarioza jest często występującą chorobą pasożytniczą wywołaną przez glistę ludzką (Ascaris lumbricoides). Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) jest pasożytem, który bytuje w jelicie cienkim człowieka. Samica składa na dobę 200 tys. jaj, które wydostają się na zewnątrz z kałem żywiciela. Przy odpowiedniej temperaturze, wilgotności i dostępie do tlenu rozwija się w jaju larwa. Zarażenie następuje po połknięciu jaja, np. na nie mytych jarzynach i owocach. Po połknięciu jaja dostają się do żołądka i jelita. Pod wpływem enzymów trawiennych z osłon jaj wydobywają się larwy. Z jaj w jelicie cienkim larwy przenikają do naczyń krwionośnych, którymi dostają się poprzez wątrobę, serce i płuca do tchawicy oraz jamy ustnej. Po ponownym połknięciu wędrują do żołądka i jelita cienkiego, gdzie szybko rosną i po 60-70 dniach osiągają dojrzałość. W tym okresie samica rozpoczyna składanie jaj. Szacuje się, że w Polsce inwazja glisty ludzkiej sięga 50% ludności. Źródłem zakażenia może być człowiek - nosiciel lub zwierzęta. Objawy zakażenia związane są z obecnością pasożytów i nasilają się wraz ze wzrostem ilości pasożytów. Zarażenie Ascaris lumbricoides może przebiegać bezobjawowo lub też wyrażać się:
- brakiem apetytu,
-bólami brzucha,
-nudnościami,
-wymiotami,
-zaparciami i biegunkami,
-u dzieci niespokojny sen, nadmierna pobudliwość nerwowa, trudności w skupieniu uwagi.
-u dorosłych nudności, brak apetytu, gwałtowne, wodniste, sfermentowane stolce, gorączka, wzdęcia, kurczowe bóle brzucha.
Rozpoznanie opiera się na wykryciu jaj pasożyta w kale. Profilaktyka opiera się na przestrzeganiu zasad higieny osobistej. Uwaga na dzieci bawiące się w piaskownicach, na dywanie lub w innych miejscach. Jaja glist są wszędzie - mogą znajdować się w powietrzu wraz z kurzem jako wysuszone ekskrementy, choć najczęściej bytują w ziemi. Z jaj wylęgają się w żołądku mikroskopijnej wielkości larwy, które wędrują do płuc, gdzie przepoczwarzają się, a ich odchody powodują podrażnienia i kaszel. Wielokrotnie kaszel ten mylony jest z alergią lub astmą. Kaszel u dzieci może oznaczać nie tylko wirusową czy bakteryjną infekcję, ale również obecność pasożytów w organizmie. Podsumowanie objawów: 1. ze strony płuc związane z wędrówką larw, to :
- kaszel,
- plwocina podbarwiona krwią,
2.ze strony układu pokarmowego:
- bóle brzuch,
- brak łaknienia,
- wzdęcia wymioty,
- biegunki lub zaparcia,
- tłuszczowe stolce,
- zmniejszone wchłanianie witaminy A,
- objawy niedrożności jelit - silne, kolkowe bóle brzucha, wymioty podbarwione żółcią
3.objawy będące skutkiem działania toksyn:
- gorączka,
- spowolnione tempo wzrostu dziecka,
- wychudzenie,
- zaburzenia ze strony układu nerwowego,
- nadmierne pobudzenie (np. zgrzytanie zębami podczas snu),
- alergizacja ( obrzęk powiek, zapalenie spojówek, nieżyt nosa, wysypki skórne), Diagnostyka: Glistnicę stwierdza się najczęściej na podstawie znalezienia glisty w kale. W kale stwierdza się charakterystyczne jaja dla tego pasożyta. Coraz częściej w diagnostyce miejsce zajmują testy immunologiczne. W trakcie trwania zakażenia należy:
- po każdym oddaniu stolca należy dokładnie oczyścić okolicę odbytu wilgotną ściereczką lub przemyć pod strumieniem bieżącej wody,
- dokładnie umyć ręce i dokładnie wyczyść paznokcie szczoteczką,
- często zmieniać pościel i bieliznę nocną dziecka.

W leczeniu glistnicy stosujemy mebendazol lub pyrantelum. Czas na bezpieczny masaż: ta krótka informacja na temat glisty ludzkiej jest efektem ostatniej wyprawy do wesołego miasteczka dla dzieci, gdzie nasze dzieciaki bawiły się w piaskownicy. Zabawa ta, w piasku, skojarzyła mi się z ostatnio głoszonymi informacjami na temat zarażeń Toxoplasma i Toxocara, właśnie w wyniku obecności jaj pasożytów w piaskownicach. Mnie przyszła do głowy także glista ludzka. Nie ma tu niczego co byłoby związane z masażem, ale sobie popisałem. W następnym tygodniu o ginekomastii.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

LurguS - sklep dla masażystów i fizjoterapeutów.

Stoły do masażu

ProWellness - Producent foteli z masażem.

Fotele z masażem Pro-Wellness

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.