clock

Dzisiaj jest 28.02.2024 rok ,        godzina: 23:30 dudes     Dziś imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Jak wykonać masaż kręgosłupa?


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Jak wykonać masaż kręgosłupa?

Linki sponsorowane


Pozwolicie Państwo, że na to pytanie nie dam odpowiedzi bezwzględnej z jednego prostego powodu.Jeżeli przeciętnemu człowiekowi, nie znającemu się na medycynie powie się - masaż kręgosłupa wykonuje się rozcierając prostownik grzbietu itd. to taki człowiek zawsze będzie rozcierał ten prostownik. Niestety takie generalizowanie technik względem problemu może zaszkodzić. Masaż kręgosłupa jest masażem trudnym, gdyż by go poprawnie wykonać, należy znać problem występowania bólu oraz przede wszystkim trzeba znać anatomię kręgosłupa. Inaczej przeprowadza się masaż rozluźniający cały kręgosłup, grzbiet, a inaczej prowadzi się masaż przy problemach napięciowych konkretnych mięśni lub też dyskopatii i rwy kulszowej. Ja zawsze powtarzam, że Panu Bogu dwie rzeczy nie wyszły: starość oraz nasz kręgosłup. Wystarczy, że jeden z naszych kręgów lub też dysków delikatnie zmieni swoje pierwotne, fizjologiczne położenie i pojawia się napięcie mięśniowe i ból. Wówczas sam masaż zniesie ból ale nie zlikwiduje przyczyny. Dobry masażysta powinien doradzić pacjentowi udanie się do fizjoterapeuty z tym problemem, a sam powinien działać przeciwbólowo.

Kolejna sprawa - ja bez zobaczenia zdjęcia RTG lub też innych wyników badań i przeprowadzenia wywiadu i palpacyjnego badania okolic mięśni przykręgosłupowych nie dotykam się do masażu kręgosłupa. Czasami problem bólów nie tyle kręgosłupa, co pleców jest pochodzenia mięśniowego z zachowaniem prawidłowej budowy kręgosłupa. Sytuacja taka ma miejsce, gdy ktoś prowadzi np. siedzący tryb życia, pracuje długo w jednej pozycji. Masaż wówczas doskonale odpręża i znosi ból.

Dla pacjentów powiem tyle - nigdy jeden, pojedynczy masaż nie zlikwiduje w 100% bólu, wręcz przeciwnie często po pierwszym zabiegu ból delikatnie może się nasilić ale mniej więcej od 3 spotkania z masażystą ból powinien się zmniejszać. Z tego powodu by zobaczyć prawidłowy rezultat trzeba poddać się minimum 10 zabiegom. Kolejna sprawa - jeżeli z dnia na dzień masaż przynosi nasilanie bólu lub też kompletnie nie działa, masażysta powinien zaprzestać masażu i zmienić technikę albo odesłać pacjenta do fizjoterapeuty lub lekarza. Lepiej zrobić za mało niż za dużo i mieć wówczas gorszy problem.

Autor: Piotr Kostrzębski

Źródło: www.fizjoartis.pl


[dodaj komentarz na forum]


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.