clock

Dzisiaj jest 12.12.2024 rok ,        godzina: 11:43 dudes     Dziś imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Masaż sportowy


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Masaż sportowy

Linki sponsorowane


Od wielu lat stał się on niezbędnym elementem w procesie treningowym sportowców. Pozwala zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Masaż zmęczonego mięśnia pomaga rozluźnić go i zapobiega późniejszym uszkodzeniom.

Jest niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć wysiłek, zanim zdążą odpocząć, np. w wieloetapowych wyścigach kolarskich czy wielodniowych turniejach siatkarskich czy koszykarskich. W tych przypadkach masaż pozwala im szybciej odzyskać siły.

Masaż sportowy różni się od klasycznego wkładem siły i energii, oraz przewagą technik rozcierania i ugniatania. Można stosować go na określone partie ciała (masaż częściowy) lub całościowo (masaż ogólny). Działanie masażu sportowego jest niezwykle różnorodne, jednakże głównie przypisuje mu się właściwości regenerujące. Dlatego też nazywa się go elementem sportowej odnowy biologicznej.

Funkcje masażu sportowego

Poza regeneracyjną funkcją masaż sportowy może pełnić też rolę rozgrzewającą, leczniczą, rozluźniającą, rozszerzać zdolności czynnościowe, podwyższać zdolność mięśni do działania, poprawiać koordynację. Wszystko zależy od jego rodzaju, czyli od tego jak i w jakim momencie treningu jest wykonany.

Rodzaje

Masaż sportowy dzieli się na:

* kondycyjny (nazywany też podtrzymującym) – ten rodzaj masażu stosuje się w przerwie między regularnymi treningami sportowca, aby podtrzymać jego kondycję. Zwykle wykonuje się go całościowo, co drugi dzień.
* przedwysiłkowy (przedstartowy) – uzupełnia rozgrzewkę. Podczas wykonywania tego masażu, fizjoterapeuta skupia się najbardziej na tych partiach mięśni, które będą najaktywniejsze podczas zawodów. Dzięki temu mięśnie przygotowuje je do wysiłku.
* międzywysiłkowy masaż wykonuje się w przerwie miedzy zawodami, najczęściej po kąpieli i krótkim odpoczynku, aby podtrzymać mięśnie w aktywności. Największy nacisk (80%) kładzie się tym razem na mięśnie, które nie miały wielkiego udziału w wysiłku. Jest on krótki, trwa około 15 minut.
* powysiłkowy. Około dwóch godzin po zawodach przeprowadza się całościowy masaż powysiłkowy, trwający około godziny. W przypadku sportów siłowych, można odczekać 5-6 godzin, gdyż wpłynie to korzystnie na wzrost masy.
* Istnieje także masaż izometryczny, który służy przyrostowi masy i siły. Podczas tego masażu, fizjoterapeuta działa na mięsień napięty izometrycznie (czyli bez ruchu w stawie i bez skracania długości mięśnia). Masaż ten wspomaga trening masy mięśniowej.

Wykonanie

W zależności od pożądanego efektu stosuje się różne metody i techniki masażu. Jeśli trening angażuje bardziej stawy, wtedy masażysta powinien skupić się na rozcieraniu. Jeśli zaś należy poświęcić uwagę mięśniom – wtedy kładzie się nacisk na ugniatanie. Masaż całościowy trwa zasadniczo ok. 60 min, ale jego intensywność jest uzależniona od dyscypliny sportu jaką uprawia zawodnik, oraz od jego indywidualnych predyspozycji. Badania wykazały jednak, że masaż sportowy niezbędny jest po każdym wysiłku treningowym sportowca.

Masaż sportowy nie jest jedynie domeną sportowców wyczynowych. Coraz częściej doceniają go także sportowcy amatorzy. Dzieje się tak, gdyż jego działanie regeneracyjne jest niebywale skuteczne. Masaż sportowy jest elementem odnowy biologicznej organizm, oraz czynnym wypoczynkiem, dzięki któremu bez straty energii podwyższa się jego zdolność do pracy






Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.





Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.