clock

Dzisiaj jest 01.12.2023 rok ,        godzina: 0:33 dudes     Dziś imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Plecy wklęsłe


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Plecy wklęsłe

Linki sponsorowane


Jest to wada kręgosłupa w jego odcinku lędźwiowym. W sylwetce dziecka oprócz powiększonej lordozy lędźwiowej można zaobserwować wysunięty ku przodowi wypukły, często obwisły brzuch. Klatka piersiowa i odcinek piersiowy kręgosłupa mogą być spłaszczone lub pozostawać bez zmian. Miednica jest pochylona do przodu - posiada zwiększone przodopochylenie. W przypadku występowania tej wady następuje osłabienie mięśni brzucha, mięśni pośladkowych wielkich oraz mięśni zginaczy stawu kolanowego. Natomiast nadmiernemu napięciu ulegają mięśnie grzbietu odcinka lędźwiowego i mięśnie zginacze stawu biodrowego. Oprócz wyrabiania u dziecka nawyku prawidłowej postawy ciała, należy wzmacniać osłabione mięśnie brzucha i pośladkowe, a rozciągać napięte i przykurczone mięśnie grzbietu odcinka lędźwiowego i zginacze stawu biodrowego.
Przeciwwskazania: unikanie wszystkich pozycji i sytuacji, które zwiększają lordozę lędźwiową: leżenia przodem w ten sposób, że głowa oparta jest na dłoniach w podparciu łokciowym, ćwiczenia gimnastyki artystycznej i akrobatyki, ćwiczeń z zakresu gimnastyki podstawowej: podpór łukiem tyłem („mostek”), „kołyski”, leżenia przodem z podparciem głowy na łokciach, ćwiczeń kształtujących tułowia w płaszczyźnie strzałkowej w tył.

Przykładowe ćwiczenia
Pw. siad na piętach RR skurcz pionowy; ruch - (1) wyprost RR w górę, (2) ukłon japoński, (3) skurcz pionowy RR - z wytrzymaniem opadu tułowia, (4) wyprost tułowia do pw.
Pw. klęk podparty; ruch - wyprost lewej nogi w tył (bez lordozowania), powrót do pozycji wyjściowej, to samo druga noga.
Pw. jw., ruch - jw. z równoczesnym ugięciem RR i zbliżeniem czoła do podłogi, powrót do pw., to samo druga noga.
Pw. leżenie przodem, ręce pod czołem; ruch - naprzemianstronne unoszenie prostych NN w górę.
Pw. jw., ruch - odwiedzenie lewej nogi i uniesienie jej w górę, utrzymanie tej pozycji przez chwilę, a następnie powrót do pw.
Pw. jw., NN ugięte w stawach kolanowych; ruch - naprzemianstronne uno¬szenie ud w górę.
Pw. leżenie przodem na ławeczce (lub skrzyni), RR wyciągnięte w górę chwyt rękami za obrzeże ławki - kończyny dolne poza ławką; ruch - unie¬sienie prostych NN w górę (do poziomu ławki). Ćwiczenie powyższe może być testem sprawdzającym wytrzymałość mięśni pośladkowych.
Pw. jw., ruch - ruchy nożycowe.
Pw. leżenie tyłem ręce pod głową, kończyny dolne z ugięciem w stawach biodrowych ok. 60 ; ruch - uniesienie bioder w górę i wytrzymanie przez chwilę w tej pozycji.
Pw. Leżenie tyłem ręce na karku, NN ustalone; ruch - próba siadania.
Pw. leżenie tyłem RR wzdłuż tułowia - opór przyłożony tuż nad spojeniem łonowym; ruch - uniesienie miednicy od podłoża.
Pw. leżenie przodem ręce oparte obok klatki piersiowej; ruch - wyprost RR i uniesienie prostego tułowia - tzw. pompka.
Pw. stanie, RR w bok; ruch - głęboki wykrok lewą nogą – pogłębianie wypadu, to samo zmiana nogi.
Pw. stanie na drabinkach, rękami chwyt szczebla na wysokości barków; ruch - opuszczenie lewej nogi w dół (prawa ugięta w kolanie) z równoczesnym wyprostem RR - tzw. unik, podciągnięcie się rękami do pw., zmiana nogi.


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

LurguS - sklep dla masażystów i fizjoterapeutów.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.