clock

Dzisiaj jest 17.06.2024 rok ,        godzina: 14:47 dudes     Dziś imieniny: Laury, Leszka, Marcjana            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Róża


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Róża

Linki sponsorowane


Róża to piękny kwiat, ale co zrobić jeśli dostaniemy różę tylko zgoła inną od tej, która swym wyglądem przypomina pięknego kwiatka? Róża to choroba skóry wywołana przez paciorkowce. Proces chorobowy toczy się w skórze i tkance podskórnej, stan ten należy traktować jako ostry stan zapalny czemu towarzyszy wysoka temperatura ciała, nagły początkiem i dynamiczny przebieg. Jak już wspomniałem czynnikiem chorobotwórczym wywołującym różę są paciorkowce Streptococcus pyogenes. Uraz mechaniczny i przerwanie ciągłości naskórka to nic innego jak wrota zakażenia. Zakażenie następuje także w wyniku upośledzenia krążenia lub bakterie przedostają się do skóry z wewnątrzustrojowych ognisk zakaźnych nawet najdalej położonych. W sowim gabinecie przyjmuję różnych pacjentów, powód do napisania o róży jak zwykle nasunął się po kolejnej wizycie jednego z pacjentów chorującego na różę bezskutecznie poszukującego pomocy. Jak się okazało to wcale nie chodziło o masaż tylko o poradę lekarską. Ale wracając do tematu należy powiedzieć, że, róża jest chorobą występującą głównie u osób starszych, potem noworodków i dzieci. W śród osób chorujących na różę wymienia się pacjentów z:
- niedoborami odpornościowymi,
-cukrzycą,
-skórnymi owrzodzeniami,
-zakażeniami grzybiczymi,
-z upośledzonym przepływem chłonki oraz
-alkoholików.
Zmiany skórne w przebiegu róży polegają na obrzęku i ostrym stanie zapalnym skóry i tkanki podskórnej. Zmiany chorobowe są zawsze są wyraźnie odgraniczone od reszty zdrowej skóry. Skóra w miejscu toczącego się zapalenia jest wygładzona, napięta, lśniąca, nadmiernie ocieplona i zaczerwieniona o nieregularnych obrysach. W wyniku gromadzenia się płynu wysiękowego w warstwie brodawkowej skóry może dojść do oddzielenia się naskórka i powstaniu pęcherzy, wtedy mamy do czynienia z różą pęcherzową (erysipelas bullosum). Mogą dołączyć objawy krwotoczne ( erysipelas haemorrhagicum), a w ciężkich przypadkach może dojść do martwicy i zgorzeli (róża zgorzelinowa, erysipelas gangraenosum).

Zmiany chorobowe najczęściej lokalizują się na :
-twarzy (punktem wyjścia są błony śluzowe nosa i jamy ustnej),
-kończynach (głównie dolne) stanowią bardzo częstą lokalizację zmian.
Mogą być zajęte tylko dłonie lub stopy, z oszczędzeniem innych okolic skóry. W dalszym stadium choroby zmiany skórne obecne są w skórze pośladków, szyi lub twarzy. Uwaga, choroba ma tendencję do częstych nawrotów.

OBJAWY CHOROBOWE:
-początek choroby jest nagły,
-wystąpieniu zmian na skórze towarzyszą dreszcze i wysoka gorączka do 40°-41°C,
-okoliczne węzły chłonne są powiększone i obrzęknięte,
-objawy miejscowe to świąd skóry, pieczenia, bólu,
- ogólne złe samopoczucie.

Powikłaniem bardzo często bywa:
- róża wędrująca bowiem może szerzyć się drogą naczyń limfatycznych ( erysipelas migrans). Może pojawiać się też w najbardziej odległych od siebie miejscach, np. na drugiej stopie,
-zapalenie naczyń limfatycznych i żylnych co prowadzi do upośledzenia krążenia i większej podatności na ponowne zakażenie.
-ropowica i
-słoniowacizna,
-sepsy paciorkowcowe.
Róża wymaga leczenia antybiotykami i miejscowo ichtiolem w postaci okładów, wymaga dbałości o higienę osobistą oraz wymaga cierpliwości szczególnie w róży nawrotowej. Zmiany chorobowe skórne ustępują bez pozostawienia blizn za wyjątkiem postaci zgorzelinowej.

Czas na bezpieczny masaż: nie wykonywać masażu, zmiany chorobowe są przeciwwskazaniem do wykonywania masażu.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.