clock

Dzisiaj jest 30.05.2024 rok ,        godzina: 2:35 dudes     Dziś imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Stopa płaska płaskostopie


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Stopa płaska płaskostopie

Linki sponsorowane


Jest to wada kończyn dolnych polegająca na obniżeniu łuków wysklepiających stopę. W prawidłowych warunkach stopa opiera się o podłoże trzema punktami: piętą, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia. Pomiędzy wymienionymi elementami przebiegają trzy główne łuki stopy: podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny i poprzeczny przedni. Obniżenie tych łuków prowadzi do płaskostopia.
Pod względem lokalizacji spłaszczenia stopy rozróżniamy:
a) stopy płaskie podłużnie z koślawością kości piętowej lub bez koślawości,
b) stopy płaskie poprzecznie z koślawością lub bez koślawości palucha,
c) stopy płasko-koślawe ze zniesieniem obu łuków (ryc.)
Postępowanie korekcyjne sprowadza się do przywrócenia prawidłowych warunków anatomicznych stopy (rozciągania mięśnia trójgłowego łydki, wzmacniania mięśni krótkich i długich stopy, zginaczy palców) oraz wyrobienia odruchu, a następnie nawyku prawidłowego ustawiania i obciążenia stóp zarówno w odciążeniu jak i w obciążeniu ciężarem ciała. Zalecenia: pływanie, kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli, chodzenie boso po nierównym i urozmaiconym terenie (las, łąka, piasek, żwir), prawidłowe obuwie, higiena nóg.
Przeciwwskazania: długotrwałe stanie, marsz z dużym obciążeniem, dźwiganie ciężarów, skoki i zeskoki na twarde podłoże, stanie w dużym rozkroku, siad klęczny z podudziami rozsuniętymi na zewnątrz, gra w piłkę nożną, jazda na nartach techniką oporową, jazda na łyżwach.
Przykładowe ćwiczenia
Pw. siad płaski (leżenie tyłem); ruch - naprzemienne zginanie i prostowanie stopy w stawach skokowych, z równoczesnym zginaniem palców.
Pw. leżenie tyłem, stopy oderwane od podłoża; ruch - krążenia stóp do wewnątrz i na zewnątrz.
Pw. leżenie przodem, ręce pod brodą, NN ugięte w stawach kolanowych do kąta prostego; ruch - zbliżanie do siebie i oddalanie podeszwy stóp, "klas¬kanie stopami".
Pw. siad kuczny; ruch - kulanie piłeczki po podłożu między stopami.
Pw. siad ugięty; ruch - obejmowanie stopami (brzegiem przyśrodkowym) piłki. Wielkość piłki dobiera się w zależności od wieku i sprawności ćwiczącego. Można to ćwiczenie wykonywać w pozycji siedzącej; po uchwyceniu piłki przejście do leżenia na plecach i podanie stopami piłki do rąk.
Pw. siad na ławeczce; ruch - chwytanie i podnoszenie palcami stóp z podłogi różnych drobnych przedmiotów (woreczek z grochem, piaskiem itp.).
Pw. siad, palcami stóp chwyt woreczka; ruch - rzut woreczka do koszyczka, koła lub tarczy. Ćwiczenie wykonujemy w formie współzawodnictwa.
Pw. siad na krześle, stopy oparte o podłoże, kolana ugięte do kąta prostego; ruch - zwijanie palcami stóp kocyka lub ręcznika. Zaawansowani mogą utrudnić ćwiczenie przez obciążenie kocyka np. książką lub ciężarkiem.
Pw. siad na krześle; ruch - pisanie lub rysowanie na papierze ołówkiem przytrzymywanym między 1 i 2 palcem stopy.
Pw. siad prosty, NN proste, chwyt palcami stopy ołówka uwiązanego na gumie; ruch - uginanie nogi w kolanie i naciągnięcie gumy.
Pw. stanie; ruch - wspinanie na palcach i opadanie na całe stopy.
Pw. siad podparty w kole, przodem do środka koła, palce stóp obejmują związaną linę tworzącą koło, przesuwanie liny palcami tak, aby supeł wiązania wracał do tego samego ćwiczącego.


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.