clock

Dzisiaj jest 28.02.2024 rok ,        godzina: 8:11 dudes     Dziś imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Wpływ masażu na regenerację mięśni


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Wpływ masażu na regenerację mięśni

Linki sponsorowane


Jak masaż wpływa na regenerację mięśni
Obecnie masaż jest jednym z najczęściej stosowanych środków odnowy biologicznej. Wiemy, że przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku. Dzisiejszy sport wyczynowy praktycznie nie istnieje bez masażu.

Pierwszym zawodnikiem, który w czasie igrzysk olimpijskich w 1924 r. korzystał z masażu był Paavo Nurmi. Ten fiński biegacz oklepywał mięśnie nóg przez ponad 20 minut. pomiędzy biegiem na 1500 m i 5000 m. W obu biegach zdobył złote medale, ustanawiając przy tym dwa rekordy świata. Dzisiaj również wybitni sportowcy wymieniają masaż jako podstawowy element odnowy biologicznej. Masaże międzystartowe stosuje m.in. amerykański pływak Michael Phelps. Podczas olimpiady w Pekinie wykonywano mu je codziennie, nawet dwa razy w ciągu dnia.

To, że dzisiejszy sport korzysta z masażu nikogo nie dziwi. Zadziwiające jest jednak to, że dopiero całkiem niedawno zbadano dokładnie procesy, które wpływają na regenerację mięśni.

Dotychczas uważano, że masaż zwiększa przepływ krwi i usuwa kwas mlekowy. Zdaniem naukowców z Queen’s University nie ma podstaw aby twierdzić , iż masaż poprzez usprawnienie krążenia krwi w mięśniach pomaga w pozbywaniu się kwasu mlekowego. Prof. Michael Tschavovsky twierdzi, że masaż wręcz go spowalnia nawet o 25%. Mylne jest stwierdzenie, że po wysiłku bolą mięśnie z powodu kwasu mlekowego. Popularna hipoteza, teoria metaboliczna, zakładająca kumulację w mięśniach kwasu mlekowego powstającego w warunkach niedoboru tlenu, coraz częściej jest podważana. Kwas mlekowy ulega bowiem wchłonięciu już 60 minut po wysiłku a opóźniona bolesność mięśni (DOMS ang. delayed onset muscle soreness) objawia się 8–24 godzin po wysiłku. Szczyt bólu przypada na 24–72 godziny.

Prof. Thomas Best, dyrektor Centrum Medycyny Sportowej w uniwersytecie w Ohio twierdzi, że to stany zapalne nadwerężonych mięśni i związany z nimi obrzęk, a nie kwas mlekowy są przyczyną uczucia obolałych mięśni.

Przeprowadzono także badania jak masaż wpływa na uszkodzenie mięśni.

W badaniu udział wzięli mężczyźni, którzy jeździli na rowerze, aż do momentu całkowitego wyczerpania. Następnie losowo wybrana noga masowana była przez 10 minut. Z każdego z mięśni czworogłowego uda tych mężczyzn pobrano próbkę tkanki – 10 minut, oraz 2 i pół godziny po masażu. Próbki zbadano pod kątem poziomów mRNA – czyli tak zwanego informacyjnego DNA (ang. messenger RNA). Ten kwas rybonukleinowy przekazuje informacje komórkom o tym, żeby tworzyły białka, dlatego jego poziomy informują nas o tym jakie białko i w jakiej ilości jest aktualnie produkowane.

W komórkach mięśniowych pochodzących z nogi poddanej masażowi zauważono zmniejszenie białka NFkB co sprzyja zmniejszaniu się stanu zapalnego oraz więcej białka PGC-1alpha co sprzyja tworzeniu się mitochondriów odpowiedzialnych za produkcję energii.

Wyniki tych badań tłumaczą, że masaż przyspiesza proces regeneracji mięśni a także zwiększa ich zdolność do podjęcia kolejnego wysiłku fizycznego.

Źródło:
MedScape
Discover Magazine
Kobieta.info.pl
Wprost

[dodaj komentarz na forum]
Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.