clock

Dzisiaj jest 30.05.2024 rok ,        godzina: 3:09 dudes     Dziś imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Choroba Scheuermanna


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Choroba Scheuermanna

Linki sponsorowane


Choroba Scheuermanna to jedna z wielu chorób występujących w okresie dorastania obok takich jak choroba Reitera czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)...
Choroba Scheuermanna (osteochondropathia deformans iuvenilis dorsi)

Choroba Scheuermanna to jedna z wielu chorób występujących w okresie dorastania obok takich jak choroba Reitera czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).
W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę także zmiany urazowe, chorobę Bechterewa przy czym w zmianach urazowych dotknięty jest zazwyczaj jeden kręg i brak jest guzków Schmorla. W Chorobie Bechterewa rozpoczynającej się po zakończeniu wzrostu, zmiany obejmują stawy kręgosłupa (przestrzenie międzytrzonowe zachowują swą szerokość, kręgosłup przypomina swą budową bambus). Brak ogólnego odwapnienia , ubytków kostnych oraz objęcie kilku kręgów przy zachowaniu przestrzeni międzytrzonowych przemawia za kifozą młodzieńczą.
Choroba Scheuermanna określana jest mianem jałowej martwicy kręgosłupa lub młodzieńczą kifozą. Jak już zaznaczyłem choroba ta należy do grupy schorzeń, których istotą jest jałowa martwica kości, można zatem twierdzić, że wspólną cechą wszystkich chorób tej grupy jest obumieranie tkanki kostnej i chrzestnej bez udziału chorobotwórczych drobnoustrojów. Martwica kości lub chrząstki jest wynikiem przerwania lub upośledzenia ukrwienia pewnego obszaru tkanki kostnej, co przyczynia się do zmniejszenia odporności na działanie czynników mechanicznych (np.: rozciąganie), a następnie do rozpadu i ponownego odbudowania kości. Elementy kostne podlegają jednak trwałemu zniekształceniu.

Przyczyny niedokrwienia prowadzące do martwicy mogą być różne, a do najczęstszych należą:

* predyspozycje wrodzone,
* przeciążenia,
* mikrourazy,
* zaburzenia hormonalne,
* zaburzenia kostnienia nasad trzonów kręgowych w okresie wzmożonego wzrostu,
* mała wytrzymałość na obciążenie,
* słabe mięśnie tułowia-zwłaszcza grzbietu i brzucha,
* dziedziczność,
* zaburzenia mikrokrążenia (grupa wiekowa: dzieci i młodzież, ma to związek z brakiem połączeń między krążeniem nasadowym i przynasadowym kości).

UWAGA!!!
Etiologia choroby Scheuermanna nie jest do końca dobrze poznana. Jedną z przyczyn podaje się zaburzenia kostnienia nasadowego trzonów kręgów, głównie w odcinku piersiowym kręgosłupa, które nasila się w okresie pokwitania. Zmiany te mogą dotyczyć kilku sąsiadujących ze sobą kręgów i lokalizują się głównie w przedniej, środkowej części krążków międzykręgowych i trzonów. Następstwem tego jest wciskanie się krążków międzykręgowych do gąbczastej tkanki kostnej trzonów kręgów co w efekcie daje charakterystyczne guzki Schmorla. W konsekwencji następuje:


* przebudowa trzonów,
* włóknienie guzków,
* utrwalenie zmian.

Uszkodzony trzon kręgu w części przedniej przybiera kształt klina, dochodzi do pogłębienia się fizjologicznego wygięcia kifotycznego odcinka piersiowego kręgosłupa, kształtując okrągłe plecy. Ponadto wzrost kręgosłupa opóźnia się i zmieniają się jego obciążenia, to znaczy występuje dysproporcja między wytrzymałością tkanki kostnej, a jej obciążeniem. Grupy mięśni przykręgosłupowych ulegają rozciągnięciu i osłabieniu, inne przykurczają się, co pogłębia i zwiększa nieprawidłowe już obciążenia kręgosłupa.
Kto choruje?
Choroba Scheuermanna dotyczy głównie młodzieży, między 12 a 17 rokiem życia, głównie wśród chłopców w wieku, kiedy mamy do czynienia z najbardziej dynamicznymi procesami kostnienia kręgosłupa (między 14 a 17 rokiem życia), a u dziewcząt między 12 a 14 rokiem życia. Zmiany najczęściej występują w dolnym odcinku piersiowym i górnym lędźwiowym. Choroba może współistnieć z bocznymi skrzywieniami kręgosłupa. Proces chorobowy trwa z reguły 2 - 3 lata i więcej i nie leczony powoduje trwałe ograniczenie sprawności ruchowej.
Objawy chorobowe

* ból w okolicy kręgosłupa tępy i rozlany(zwiększa się po wysiłku lub zmęczeniu głównie przy czynnościach w pozycji pochylonej do przodu, stojącej lub siedzącej, ustępuje lub zmniejsza się po odpoczynku w odpowiedniej pozycji leżącej lub siedzącej przy odciążeniu kręgosłupa),
* uczucie zmęczenia,
* stopniowe pogarszanie się sylwetki (postawy),
* pochylanie się do przodu,
* tworzenie się okrągłych pleców
* zniekształcenia kości (zmniejsza się ruchomość kręgosłupa, zwiększają się krzywizny kręgosłupa zniekształcające postawę, a także powstają przykurcze zgięciowe w stawach biodrowych).

LECZENIE
1. lżejsze przypadki: ćwiczenia mięśni grzbietu celem stworzenia ochronnego gorsetu mięśniowego i dodatkowo nauka utrzymywania prawidłowej postawy.
2. w rozległym procesie klinowacenia trzonów kręgowych: łóżeczko gipsowe unieruchamiająco-korekcyjne przez 2 - 3 miesiące + noszenie gorsetu ortopedycznego przez kilka miesięcy + ćwiczenia mięśni grzbietu,
3. w każdym przypadku: jak najczęstsze w ciągu dnia leżenie na plecach na twardym, płaskim podłożu w celu odciążenia kręgosłupa + układanie się na brzuchu z podparciem mostka (wałek, zwinięty koc) dla korygowania kifozy (odciążenie kręgosłupa i ćwiczenia wzmacniające mięśnie mają charakter koncentryczny),
4. przypadkach szybko postępujących: odciążenie kręgosłupa przy pomocy gorsetu ekstensyjnego,
5. przypadki wcześnie rozpoznane: odciążenie kręgosłupa we wszystkich okresach choroby w czasie pracy i wypoczynku, stosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, wykonywanie ćwiczeń oddechowych, rozluźniających i masażu, leczenie ogólnie wzmacniające, klimatyczne i dietetyczne, okresowe badania lekarskie do zakończenia wzrostu.
PONADTO do obowiązków chorego należy:
1. utrzymywanie kręgosłupa w odpowiednich pozycjach zapewniających podparcie w miejscach najbardziej narażonych na deformacje (Zapobieganie pogłębianiu się klinowatego zniekształcenia chorobowo zmienionych kręgów i powiększaniu kifozy piersiowej,
2. ćwiczenia gimnastyczne, odpowiednio dobrane i wykonywane pod ścisłym nadzorem specjalistów muszą być wykonywane systematycznie, celem takich ćwiczeń jest:
o zapobieganie zniekształceniu,
o wzmocnienie osłabionych mięśni,
o zwiększenie ruchomości elastyczności kręgosłupa,
o poprawienie postawy i ogólnej sprawności fizycznej.


Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.