clock

Dzisiaj jest 18.07.2024 rok ,        godzina: 22:31 dudes     Dziś imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Kolana koślawe


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Kolana koślawe

Linki sponsorowane


W tej wadzie oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz, tzn. odcinek obwodowy jakim jest podudzie znajduje się w odwiedzeniu. Koślawość mierzy się w stopniach lub ocenia się rozstępem między kostkami przyśrodkowymi, mierzonym taśmą centymetrową przy zwartych i wyprostowanych kolanach. Za koślawość fizjologiczną uważa się odchylenie od osi nie większe niż 10°-15° lub rozstęp wynoszący 4-5 cm. Wyróżniamy koślawość: wrodzoną, pokrzywiczą, pourazową, porażenną oraz statyczną - wynikającą z przeciążenia kończyn dolnych. W przypadkach koślawości niewielkiego stopnia stosuje się ćwiczenia korekcyjne. W bardziej zaawansowanych - aparaty ortopedyczne odciążające nasady zewnętrzne stawu kolanowego lub szyny redresujące do stosowania na noc, wreszcie w przypadku nieskuteczności powyższego leczenia - zabiegi operacyjne. W przypadkach niewielkiej koślawości, zalecenia i przeciwwskazania przedstawiają się następująco:
1. dążymy do odciążenia stawów kolanowych we wszelkich możliwych warunkach:
a) przy istniejącej nadwadze ciała staramy się o jej zmniejszenie,
b) w czasie dnia wyłączenie - możliwe w największym stopniu - pozycji stojącej,
c) na lekcjach wf unikanie pozycji rozkrocznej, siadu na piętach ze stopami i podudziami na zewnątrz;
2. przeciwdziałamy współistniejącemu płaskostopiu;
3. stosujemy obcas Thomasa
Celem ćwiczeń korekcyjnych jest wzmocnienie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego, mięśnia krawieckiego, smukłego, półścięgnistego, półbłoniastego i pasma biodrowo-piszczelowego. Ponadto ważną rolę odgrywa nauka poprawnego stania i chodu. Stosuje się także ćwiczenia redresyjne. Trudność w doborze ćwiczeń polega na tym, że w stawach kolanowych nie ma ruchu przywodzenia ani odwodzenia, nie można, więc wzmacniać mięśni sposobem klasycznym. W związku ze zmniejszonym zwarciem stawu oraz faktem, że pozycja zgięciowa rozciąga więzadła, część ćwiczeń przeprowadza się w pozycji, wyprostu w stawach kolanowych, co naturalnie ogranicza możliwość ich doboru. Kolano koślawe wyklucza możliwość uprawiania sportów przeciążających w sposób długotrwały kończyny dolne. Zaleca się natomiast pływanie stwarzające warunki pracy mięśni nóg w odciążeniu.
Przykłady ćwiczeń
Pw. siad prosty; ruch - (ćwiczenia izometryczne) napinanie mięśnia czworogłowego z palpacyjną kontrolą - próba maksymalnej korekcji osi kończyn.
Pw. leżenie przodem, ręce pod czołem; ruch - nożyce pionowe” NN z maksymalnym wyprostem kończyn dolnych.
Pw. jw., NN ugięte w stawach kolanowych; ruch - rotacja wewnętrzna w stawie kolanowym oporowana przez współćwiczącego.
Pw. siad głęboki na krześle, podudzia zbliżone do siebie, poduszeczka między kolanami; ruch - pełny wyprost NN ze zgięciem grzbietowym stopy - na stopach oparta piłka lekarska o ciężarze 1 kg.
Pw. siad niski, podudzia zbliżone do siebie (ewentualnie związane paskiem), poduszeczka między kolanami; ruch - przejście do stania.
Pw. siad ugięty z oparciem pleców o ścianę; ruch - jw.


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.