clock

Dzisiaj jest 28.02.2024 rok ,        godzina: 23:23 dudes     Dziś imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Masaż po maratonie


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Masaż po maratonie

Linki sponsorowane


Bieg jako naturalna forma aktywności fizycznej zyskuje na popularności. Coraz więcej ludzi biega nie tylko dla własnej przyjemności, zdrowia często też podejmują formę rywalizacji, startują w biegach na różnych dystansach.

42 km 195 m to dystans, który decyduje się pokonać coraz więcej osób. Bieg maratoński dla wielu skrajny wysiłek fizyczny pociąga za sobą szereg reakcji organizmu prowadzących do dużego uszczuplenia zasobów energetycznych. Podczas maratonu w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian fizjologicznych i biochemicznych.

Ten fakt skłania do szukania nowych form odnawiania sił fizycznych. Świadomość maratończyków wzrosła, że masażem regeneracyjnym mogą przyspieszać proces wypoczynku. Idąc za W.E. Wasiliewą nawet 2-3 krotnie szybciej od biernego wypoczynku.

Łatwość dostępu zabiegu jakim jest masaż decyduje o tym, że sportowcy chętnie korzystają z tej formy wspomagania procesów wypoczynkowych. Dobrze zorganizowane zawody biegowe obsługują masażyści, którzy wykonują ten pierwszy masaż powysiłkowy zaraz po biegu. Pierwszy, bo po tak dużym obciążeniu masaż restytucyjny wykonuje się nawet 3 razy dziennie. Jest to oczywiście możliwe jeżeli zawody kończą się do godz. 13-14. Do pierwszego masażu powinno się przystąpić 20-30 minut po ukończonym biegu. Trwa on ok. 15 min. Po nim biegacz powinien udać się na bierny odpoczynek a do drugiego masażu przystąpić ok. 3 godziny po zakończonym biegu. Drugi masaż trwa 20 minut. Po upływie co najmniej 5 godzin od ukończenia maratonu stosuje się 3 masaż trwający również 20 minut. Dopiero następnego dnia, po przespanej nocy czas trwania masażu można wydłużyć do 40-60 minut.

Mogłoby się wydawać, że skoro mięśnie kończyn dolnych są najbardziej zaangażowane w wysiłek to poświęca się im najwięcej uwagi. Tym czasem jest odwrotnie. Masaż kończyn dolnych obejmuje 30% czasu trwania zabiegu i zawiera takie techniki jak: głaskanie, delikatne rozcieranie, powierzchowne ugniatanie, lekką wibrację i wyciskanie oraz drenaż limfatyczny. Najwięcej czasu poświęca się partiom mięśniowym najmniej zaangażowanym w wysiłek aż 70% czasu trwania zabiegu. Tutaj techniki są bardziej intensywne w postaci głębokiego rozcierania, oklepywania i mocnej wibracji.

Autor: Jacek Jankowski

Piśmiennictwo:

1. Gieremek K., Dec L., Zmęczenie i regeneracja sił, Odnowa biologiczna. HAS-MED s.c., Katowice 2000.
2. Kirschner H., Co to jest zmęczenie i jak mu przeciwdziałać. Wydawnictwo Związkowe CRZZ, Warszawa 1969.
3. Magiera L., Walaszek R., Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej, BIOSPORT, Kraków 2007.
4. Biriukow A., Masaż sportowy, SPORT I TURYSTYKA, Warszawa 1974.

Źródło: www.terapeutika.pl


[dodaj komentarz na forum]


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.