clock

Dzisiaj jest 28.02.2024 rok ,        godzina: 7:53 dudes     Dziś imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Masaż tkanek głębokich wyższy poziom


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Masaż tkanek głębokich wyższy poziom

Linki sponsorowane


Autor: Łukasz Olszewski (instruktor Centrum Doskonalenia Masażu)

Masaż tkanek głębokich to obecnie niezwykle popularna metoda manualnej pracy z ciałem. I dobrze, ponieważ jest bardzo skuteczna i daje specjaliście duże możliwości przestrzennej reorganizacji struktury ciała pacjenta przy minimalnym wysiłku z jego strony, a także oszczędzaniu jego własnego organizmu (co myślę, że potwierdzą wszyscy, z którymi miałem przyjemność spotkać się na warsztatach). Cóż z tego, jeśli wielu z nas nie wykorzystuje w pełni niesamowitego potencjału drzemiącego w masażu głębokim. Wynika to być może z faktu braku świadomości istnienia hierarchii wśród poszczególnych struktur naszego ciała i ich wzajemnych relacji, które bezpośrednio przekładają się na konieczność dostosowania naszych działań terapeutycznych w taki sposób, aby zmaksymalizować i wydłużyć efekty terapii. Bez tego albo uzyskamy dobre efekty, ale tylko w krótkim lub średnim okresie, albo uzyskane efekty nie będą w ogóle satysfakcjonujące. Czas zatem wejść na wyższy poziom.
W tym miejscu, zanim przejdziemy do hierarchii struktur i wynikających z tego dla nas implikacji, muszę wspomnieć o czymś, co wydaje się przereklamowanym sloganem, ale bez czego w rzeczywistości nie da się na wspomniany wcześniej wyższy poziom przejść. Mowa o podejściu holistycznym, czyli całościowym, którego brak powoduje sprowadzenie masażu tkanek głębokich do roli masażu odcinkowego, mającego z założenia miejscowo rozluźnić i uśmierzyć ból, ale nie likwidującego problemu. Czy w takim przypadku nie szkoda czasu i pieniędzy zainwestowanych w naukę tej metody, jeśli ten sam efekt uzyskamy z wykorzystaniem np. masażu klasycznego? Zatem pierwsza podstawowa zasada, to odnalezienie i opracowanie miejsc wywołujących problem, a niekoniecznie tych aktualnie bolesnych. Spośród wielu narzędzi diagnostycznych, do tego celu możemy wykorzystać choćby podstawowe testy sprawdzające długość mięśnio-powięzi w poszczególnych obszarach (temat diagnostyki jest bardzo obszerny, wystarczy wspomnieć o takich „narzędziach” jak: modele dysfunkcji posturalno-strukturalnych, „czytanie” ciała czy znajomość łańcuchów mięśniowo-powięziowych – nie jest to główny temat niniejszego artykułu).
Znając już istotę całościowego podejścia do pacjenta, zajmijmy się meritum. Najprościej rzecz ujmując, ludzkie ciało zbudowane jest z podzespołów, posiadających odmienne funkcje i znajdujących się na różnych poziomach organizacji, ale tworzących jedną całość:
1. Podstawowe elementy konstrukcyjne – takie jak kości, mięśnio-powięź i inne struktury łącznotkankowe – ten poziom możemy nazwać „układem struktury ciała”.
2. „Okablowanie” – czyli unerwienie obwodowe (przede wszystkim całe bogactwo receptorów) dające podstawowym elementom konstrukcyjnym możliwość wykorzystania ich właściwości mechanicznych (elastyczność powięzi, sztywność kości, kurczliwość mięśni) do poruszania całym ciałem – ten, już wyższy i już bardziej złożony, poziom organizacji ciała nazwiemy układem ruchu.
3. „Centrum dowodzenia” – czyli ośrodkowy układ nerwowy, zarówno na poziomie mózgowia, jak i rdzenia kręgowego – poprzez „okablowanie” zawiaduje czynnościami wykonywanymi przez elementy konstrukcyjne i w związku z tym uznajmy, że jest to układ kontroli.
Zauważcie teraz, że pracując tylko na najniższym poziomie, bez angażowania drugiego (układu ruchu), czy trzeciego (układu kontroli) poziomu organizacji ciała, nie jesteśmy w stanie uzyskać trwałych efektów, gdyż wpłyniemy jedynie na możliwość większego wydłużania się elementów podstawowych, ale możliwość ta nie zostanie w pełni wykorzystana, ponieważ „okablowanie” nie będzie posiadało informacji o nowych możliwościach, a „centrum dowodzenia” nie będzie znało nowych „szablonów” ruchu czy postawy. Już teraz wniosek zaczyna nasuwać się sam – trzeba zatem w terapii zaangażować także wyższe poziomy organizacji ciała. Na szczęście nie jest to wcale skomplikowane, wystarczy przykładowo:
1. Zmienić fizyczne parametry elementów podstawowych (czyli zazwyczaj wydłużyć powięź) z wykorzystaniem technik masażu tkanek głębokich – dając w ten sposób tkankom większy potencjał ruchu.
2. „Zresetować” dotychczasowe ustawienia „okablowania”, informujące o istniejących aktualnie możliwościach ruchowych – z wykorzystaniem technik energii mięśniowej (przede wszystkim zjawiska relaksacji poizometrycznej i inhibicji recyprokalnej) – pozwoli to na zebranie nowych parametrów i zapisanie ich jako nowoobowiązujących, czyli poniekąd umożliwienie zaakceptowania przez układ nerwowy nowej długości tkanek i wykorzystania jej.
3. Wprowadzenie nowych wzorców ruchu i postawy do obecnie posiadanego przez „ośrodek zarządzający ciałem” zestawu ruchów i postaw - poprzez ćwiczenia i świadomy ruch, angażujące opracowywane obszary – najlepiej nadzorowane na początku przez terapeutę. Ten etap uświadamia pacjentowi i utrwala zmiany.
Zaprezentowany powyżej schemat przedstawia przykładowe metody, które na każdym z trzech poziomów można wymieniać na inne, ale oddziałujące na dany poziom organizacji ciała. Zachęcam Was, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, do pogłębiania wiedzy z zakresu metod nerwowo-mięśniowych (jak PIR) oraz metod pracy z ruchem. Pozwoli to uzupełnić i niezwykle wzbogacić Waszą pracę z wykorzystaniem masażu głębokiego. Życzę Wam wszystkim owocnej pracy z pacjentami/klientami!

Źródło: Łukasz Olszewski (instruktor Centrum Doskonalenia Masażu)
Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.