clock

Dzisiaj jest 30.05.2024 rok ,        godzina: 2:17 dudes     Dziś imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Mięśnie klatki piersiowej


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Mięśnie klatki piersiowej

Linki sponsorowane


Grupę mięśni klatki piersiowej dzielimy na mięśnie powierzchowne, mięśnie środkowe i mięśnie głębokie lub wewnętrzne.
Mięsień piersiowy większy leży najbardziej powierzchownie na przedniej powierzchni klatki piersiowej. Ma on cześć obojczykową, cześć mostkowo-żebrową i część brzuszną. Mięsień ten przywodzi ramie, wysuwa je ku przodowi i nawraca. Jest pomocniczym mięśniem wdechowym. Unerwiony przez nn. piersiowe przednie ( C5-Thx ) .
b. Mięsień piersiowy mniejszy leży pod m. piersiowym większym. Obniża i pociąga ku przodowi obręcz łopatki. Jest unerwiony przez nn. piersiowe przednie (C6-C7) .Mięsień podobojczykowy przyczepia sie do obojczyka i pierwszego żebra. Leży. jak nazwa wskazuje, pod obojczykiem. Obniża obojczyk i bark. Unerwiony przez n. podobojczykowy (C5-C6). d. Mięsień zębaty przedni leży na bocznej powierzchni ściany klatki piersiowej. Powoduje ruchy obrotowe łopatki oraz wysuwa obręcz barkowa ku przodowi. Unerwia go n. piersiowy długi (C5-C8). Mięśnie piersiowy mniejszy i zębaty przedni przy ustalonej obręczy barkowej działają jako mięśnie wdechowe.
2. Mięśnie środkowe klatki piersiowej. a. Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne. b. Mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne. c. Mięśnie międzyżebrowe najgłębsze. Włókna mięśni międzyżebrowych zewnętrznych przebiegają skośnie w dół i przyśrodkowo, są pomocniczymi mięśniami wdechowymi. Włókna mięśni międzyżebrowych wewnętrznych i najgłębszych biegną przeciwnie do włókien mięśni międzyżebrowych zewnętrznych i są pomocniczymi mięśniami wydechowymi. Wszystkie mięśnie środkowe klatki piersiowej są unerwione przez nn. międzyżebrowe (Th1-Th11 ) .
3. Mięśnie głębokie lub wewnętrzne klatki piersiowej. a. Przepona jest płaskim mięśniem kopulasto uwypuklonym do klatki piersiowej. Oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. W czasie skurczu spłaszcza się i obniża powodując zwiększenie pionowego wymiaru jamy klatki piersiowej. Jest podstawowym mięśniem wdechowym. Przepona składa się z części mięśniowej. leżącej obwodowo i środka ścięgnistego położonego centralnie. Bierze udział w wytwarzaniu tłoczni brzuszne i jest unerwiona przez n. przeponowy (C3-C6). b. Mięsień poprzeczny klatki piersiowej leży na powierzchni tylnej mostka i chrząstek żebrowych od II do. VI żebra. Jest pomocniczym mięśniem wydechowym. Unerwiony przez nn. międzyżebrowe (Th2 Th6). c. Mięśnie podżebrowe leżą na wewnętrznych powierzchniach dwóch lub trzech dolnych żeber i stanowią pomocnicze mięśnie wydechowe. Unerwione przez nn. międzyżebrowe (Th8-Th11).
Mięsień podobojczykowy przyczepia sie do obojczyka i pierwszego żebra. Leży. jak nazwa wskazuje, pod obojczykiem. Obniża obojczyk i bark. Unerwiony przez n. podobojczykowy (C5-C6).
d. Mięsień zębaty przedni leży na bocznej powierzchni ściany klatki piersiowej. Powoduje ruchy obrotowe łopatki oraz wysuwa obręcz barkowa ku przodowi. Unerwia go n. piersiowy długi (C5-C8).
Mięśnie piersiowy mniejszy i zębaty przedni przy ustalonej obręczy barkowej działają jako mięśnie wdechowe.
2. Mięśnie środkowe klatki piersiowej.
a. Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne.
b. Mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne. c. Mięśnie międzyżebrowe najgłębsze.
Włókna mięśni międzyżebrowych zewnętrznych przebiegają skośnie w dół i przyśrodkowo, są pomocniczymi mięśniami wdechowymi. Włókna mięśni międzyżebrowych wewnętrznych i najgłębszych biegną przeciwnie do włókien mięśni międzyżebrowych zewnętrznych i są pomocniczymi mięśniami wydechowymi. Wszystkie mięśnie środkowe klatki piersiowej są unerwione przez nn. międzyżebrowe (Th1-Th11 ) .
3. Mięśnie głębokie lub wewnętrzne klatki piersiowej.
a. Przepona jest płaskim mięśniem kopulasto uwypuklonym do klatki piersiowej. Oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. W czasie skurczu spłaszcza się i obniża powodując zwiększenie pionowego wymiaru jamy klatki piersiowej. Jest podstawowym mięśniem wdechowym. Przepona składa się z części mięśniowej. leżącej obwodowo i środka ścięgnistego położonego centralnie. Bierze udział w wytwarzaniu tłoczni brzuszne i jest unerwiona przez n. przeponowy (C3-C6).
b. Mięsień poprzeczny klatki piersiowej leży na powierzchni tylnej mostka i chrząstek żebrowych od II do. VI żebra. Jest pomocniczym mięśniem wydechowym. Unerwiony przez nn. międzyżebrowe (Th2 Th6). c. Mięśnie podżebrowe
leżą na wewnętrznych powierzchniach dwóch lub trzech dolnych żeber i stanowią pomocnicze mięśnie wydechowe. Unerwione przez nn. międzyżebrowe (Th8-Th11).


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.