clock

Dzisiaj jest 23.04.2024 rok ,        godzina: 19:26 dudes     Dziś imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Naczyniaki skóry


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Naczyniaki skóry

Linki sponsorowane


Naczyniak (łac. angioma) jest to nowotwór łagodny wywodzący się z układu naczyń krwionośnych. Naczyniaki skóry to nazwa potoczna znamion naczyniowych. Naczyniaki skóry to nazwa potoczna znamion naczyniowych. Naczyniaki skóry są to zmiany najczęściej wrodzone. Istota naczyniaków skóry polega na patologicznych rozszerzeniach i uwypukleniach naczyń tak krwionośnych jak i chłonnych. Pamiętać należy przy omawianiu naczyniaków, że w tym przypadku mamy do czynienia z procesem rozrostowym w naczyniach. Taki proces rozrostowy może toczyć się w naczyniach włosowatych, tętniczych, ale także w żylnych.
Naczyniaki lokalizują się na powierzchni skóry, ale mogą wystąpić także w obrębie narządów wewnętrznych oraz błon śluzowych szczególnie jamy ustnej. Naczyniaki zlokalizowane na skórze mają postać ostro odgraniczonych wypukłych plam o zabarwieniu sinoczerwonym. Naczyniak nie zawsze jest widoczny od razu po urodzeniu, ujawnia się dopiero w 1-2 tygodniu życia jako czerwony punkcik na głowie lub tułowiu dziecka i najintensywniej powiększa się w ciągu pierwszych 6 miesięcy, po roku osiąga swój ostateczny rozmiar. Może powiększać się nadal jeśli dotyczy błon śluzowych i skóry.

Wśród naczyniaków wyróżniamy:
1. znamiona naczyniowe czyli:
• znamię naczyniowe płaskie ( naevus flammeus) – wywodzi się z naczyń włosowatych i powiększa się wraz ze wzrostem osobniczym. Swoim wyglądem przypomina plamę o zabarwieniu jasnym, bladoróżowym. Występuje w poziomie skóry.
• znamię środkowe twarzy ( naevus medialis faciei )
• oraz naevus unny ( brak odpowiednika polskiego) – w 90 % pojawia się u dzieci. Główna lokalizacja to skóra owłosiona głowy szczególnie w okolicy potylicznej. Znamiona te pozostawiamy bez leczenia gdyż wykazują tendencję do samoistnego ustępowania.
2. Angioma planum = naczyniak płaski będący formą pośrednią.
Jest to najczęściej plama o zabarwieniu ciemnofioletowym czasem granatowym. Zlokalizowana jest w różnych miejscach i nigdy nie wystaje ponad poziom skóry. W leczeniu wykorzystuje się laser.
3. naczyniaki właściwe obejmujące :
-angioma planotuberosum – niewielki guzek wyniosły ponad powierzchnię skóry tzw. malinka,
- angioma tuberosum – to guz intensywnie wystający ponad powierzchnię skóry,
-angioma tuberonodosum - to postać guza , który zarówno wystaje ponad powierzchnie skóry jak i sięga głęboko do tkanki podskórnej,
-angioma nodosum -postać guza głęboko sięgającego do tkanki podskórnej, jest płaski , nigdy nie wystaje ponad poziom skóry.
Typy histologiczne naczyniaków:
Naczyniaki niezłośliwe:
-naczyniak krwionośny włośniczkowy, może występować na skórze, błonach śluzowych, w wątrobie, w mózgu lub oponach mózgowych,
-naczyniak krwionośny jamisty występuje często w skórze, mięśniach szkieletowych, w wątrobie lub w kościach,
-naczyniak groniasty jest rzadkim nowotworem, lokalizującym się przeważnie w mózgu lub oponach mózgowych,
-naczyniakomięśniak gładkokomórkowy lokalizuje się w okolicach przegubów, rośnie powoli, niekiedy bolesny. Występuje rzadko,
-obłoniak, zlokalizowany w skórze i w tkankach miękkich,
-kłębczak, występuje najczęściej podskórnie na granicy paznokci, na twarzy i w okolicy uszu. Bogato unerwiony i wrażliwy na ucisk,
-ziarniniak naczyniowy, występuje najczęściej na błonie śluzowej jamy ustnej u kobiet w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy.
Naczyniaki złośliwe:
-śródbłoniak krwionośny złośliwy jest nowotworem wybitnie złośliwym, najczęściej lokalizuje się w tarczycy, śledzionie, wątrobie, sutku,
-obłoniak złośliwy występuje zdecydowanie rzadziej niż postać łagodna,
-mięsak Kaposiego.

Naczyniaki zlokalizowane w obrębie błon śluzowych jamy ustnej mogą powodować powiększenie języka i obrzęk warg. Wśród znanych metod leczniczych naczyniaków na uwagę zasługuje zamrażanie pastą CO2 w temperaturze około – 70 ° C , sterydoterapia, laseroterapia , krioterapia, rentgenoterapia, interferon, leczenie chirurgiczne - chirurgia plastyczna.
Podsumowanie: najczęściej spotykane są naczyniaki niezłośliwe, wśród których niezłośliwe naczyniaki limfatyczne występują bardzo rzadko. Naczyniaki krwionośne lub limfatyczne złośliwe spotykane są niezwykle rzadko lub wręcz wyjątkowo. Guzy naczyniakowe nie posiadają torebki, rosną naciekając okoliczne tkanki, nie powodując ich destrukcji. Mogą występować pojedynczo, często stanowią wadę wrodzoną. Czas na bezpieczny masaż: nie masować a konsultować z onkologiem.

Autor: Grzegorz Lewandowski
Źródło: www.ckm-akson.edu.pl


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.