clock

Dzisiaj jest 23.04.2024 rok ,        godzina: 20:28 dudes     Dziś imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Palenie papierosów, a zaburzenia mięśniowo-szkieletowe


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Palenie papierosów, a zaburzenia mięśniowo-szkieletowe

Linki sponsorowane


Palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci na świecie. Poza tym, że ma ono powiązania z wieloma przewlekłymi schorzeniami, jest także ważnym czynnikiem ryzyka warunkującym zagrożenie dla długości i jakości naszego życia. Palenie ma szkodliwy wpływ także na układ mięśniowo-szkieletowy i wpływa na pogorszenie prognozy w przypadku wielu zaburzeń ortopedycznych oraz procedur chirurgicznych.

Palenie odgrywa kluczową rolę w procesie utraty masy kostnej w całym układzie szkieletowym. Wykazano istotny związek utraty masy kostnej z liczbą wypalanych dziennie papierosów oraz z okresem palenia papierosów (w latach). Związek ten zależy od płci, wieku, wagi, BMI oraz stylu życia (np. niezdrowe nawyki).

Kilka badań przeprowadzonych na poziomie komórkowym wykazało, iż bezpośredni wpływ nikotyny na metabolizm kości może mieć dwojaki charakter. Małe dawki, przyjmowane przez palących niewiele powodują stymulację metabolizmu kości, natomiast dawki duże przyjmowane przez osoby palące znaczne ilości papierosów mają działanie depresyjne na metabolizm kości. Co więcej badania wskazują, że na metabolizm kości mogą mieć wpływ także inne składniki papierosa.

Nikotyna wpływa negatywnie na metabolizm kości również w sposób pośredni. Wzmaga procesy degeneracyjne kolagenu, zmniejsza zaopatrzenie tkanek w tlen powodując uszkodzenia naczyń krwionośnych. Te eksperymentalne badania potwierdzają również zależność między paleniem papierosów i schorzeniami mięśniowo-szkieletowymi, tj. degeneracja krążków międzykręgowych.

Negatywnych konsekwencji palenia papierosów można wymieniać wiele, ale decyzja o zaprzestaniu palenia i tak należy do samego palacza. Mimo wszystko starajmy się zwiększać świadomość ludzi palących, bo hasło, że ‘na coś trzeba umrzeć’ w przypadku palenia papierosów jest bardzo trafione, gdyż czynnikiem pierwotnym wielu chorób jest właśnie palenie i to ono prowadzi do przedwczesnej śmierci.

Źródło: FizjoPassion


[dodaj komentarz na forum]


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.