clock

Dzisiaj jest 28.02.2024 rok ,        godzina: 23:04 dudes     Dziś imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Wpływ masażu i ćwiczeń rozluźniających mięśnie na redukcję bólu dolnego odcinka kręgosłupa


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Wpływ masażu i ćwiczeń rozluźniających mięśnie na redukcję bólu dolnego odcinka kręgosłupa

Linki sponsorowane


Gdy pojawia się ból pleców zastanawiamy się jaką formę terapii podjąć aby ten ból zmniejszyć a najlepiej pozbyć się go całkowicie. Ćwiczenia a może masaż? Co przyniesie lepsze rezultaty? Dzięki opublikowanym badaniom w Journal of Bodywork and Movement Therapies wiemy, która forma terapii jest skuteczniejsza.

W badaniach porównywano skuteczność masażu i ćwiczeń rozluźniających mięśnie w leczeniu bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. W projekcie badawczym udział wzięło 30 osób dorosłych w tym 14 kobiet z przewlekłym bólem dolnego odcinka kręgosłupa  trwającym ponad 6 miesięcy. Kryterium były dolegliwości bólowe po urazach kręgosłupa a także spowodowane przepukliną krążka międzykręgowego. Badanych podzielono na dwie grupy. Jedna grupa otrzymywała 2 razy w tygodniu 30 minutowy masaż leczniczy przez 5 tygodni. Druga grupa wykonywała ćwiczenia rozluźniające mięśnie 2 razy w tygodniu przez 30 min przez 5 tygodni.

Metodą pomiaru była numeryczna skala bólu od 0-10 gdzie 0 to brak bólu a 10 to największy ból jaki pacjent może sobie wyobrazić.

Wyniki badań przedstawia tabela:Patrząc na tabelę z wynikami wnioski nasuwają się same. Masaż leczniczy w przebiegu 5 tygodniowej sesji terapeutycznej zmniejszył dolegliwości bólowe o 3,7 punkta w 10-cio stopniowej skali natomiast ćwiczenia rozluźniające tylko o 1,7. Co zaskakujące, widać także, że w przypadku mniejszych dolegliwości bólowych ćwiczenia mogą spotęgować ból a w przypadku masażu obserwujemy zmniejszenie odczuwania bólu o 1,3 punkta. Zatem w każdym przypadku widać przewagę masażu w skuteczności  leczeniu bólu dolnego odcinka kręgosłupa.

Źródło:
Hernandez-Reif M., Field T., Diego M., Fraser M.:  Lower Back Pain And Sleep Disturbance Are Reduced Following Massage Therapy. Journal of Bodywork and Movement Therapies (2007) 11, 141–145

Autor: Jacek Jankowski
Źródło: www.terapeutika.pl

[dodaj komentarz na forum]
Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.