clock

Dzisiaj jest 05.06.2023 rok ,        godzina: 18:10 dudes     Dziś imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera            Dołącz do e-Masaz.pl w IG          Dołącz do e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Wpływ masażu i ćwiczeń rozluźniających mięśnie na redukcję bólu dolnego odcinka kręgosłupa


Polecane produkty
Stoły do masażu
Linki sponsorsowane


Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuWyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Wpływ masażu i ćwiczeń rozluźniających mięśnie na redukcję bólu dolnego odcinka kręgosłupa

Linki sponsorowane


Gdy pojawia się ból pleców zastanawiamy się jaką formę terapii podjąć aby ten ból zmniejszyć a najlepiej pozbyć się go całkowicie. Ćwiczenia a może masaż? Co przyniesie lepsze rezultaty? Dzięki opublikowanym badaniom w Journal of Bodywork and Movement Therapies wiemy, która forma terapii jest skuteczniejsza.

W badaniach porównywano skuteczność masażu i ćwiczeń rozluźniających mięśnie w leczeniu bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. W projekcie badawczym udział wzięło 30 osób dorosłych w tym 14 kobiet z przewlekłym bólem dolnego odcinka kręgosłupa  trwającym ponad 6 miesięcy. Kryterium były dolegliwości bólowe po urazach kręgosłupa a także spowodowane przepukliną krążka międzykręgowego. Badanych podzielono na dwie grupy. Jedna grupa otrzymywała 2 razy w tygodniu 30 minutowy masaż leczniczy przez 5 tygodni. Druga grupa wykonywała ćwiczenia rozluźniające mięśnie 2 razy w tygodniu przez 30 min przez 5 tygodni.

Metodą pomiaru była numeryczna skala bólu od 0-10 gdzie 0 to brak bólu a 10 to największy ból jaki pacjent może sobie wyobrazić.

Wyniki badań przedstawia tabela:Patrząc na tabelę z wynikami wnioski nasuwają się same. Masaż leczniczy w przebiegu 5 tygodniowej sesji terapeutycznej zmniejszył dolegliwości bólowe o 3,7 punkta w 10-cio stopniowej skali natomiast ćwiczenia rozluźniające tylko o 1,7. Co zaskakujące, widać także, że w przypadku mniejszych dolegliwości bólowych ćwiczenia mogą spotęgować ból a w przypadku masażu obserwujemy zmniejszenie odczuwania bólu o 1,3 punkta. Zatem w każdym przypadku widać przewagę masażu w skuteczności  leczeniu bólu dolnego odcinka kręgosłupa.

Źródło:
Hernandez-Reif M., Field T., Diego M., Fraser M.:  Lower Back Pain And Sleep Disturbance Are Reduced Following Massage Therapy. Journal of Bodywork and Movement Therapies (2007) 11, 141–145

Autor: Jacek Jankowski
Źródło: www.terapeutika.pl

[dodaj komentarz na forum]
Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


HABYS - producent wysokiej klasy stołów do masażu.

Stoły do masażu

LurguS - sklep dla masażystów i fizjoterapeutów.

Stoły do masażu

Centrum sztuki masażu -Szkoła masażu.

Szkoła masażu


Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie
związanym z rehabilitacją medyczną.
Rehabilitacja to działanie kompleksowe
stanowiące zespół czynności mających na
celu przywrócenie pełnej lub możliwie
najwyższej do osiągnięcia sprawności
fizycznej lub psychicznej organizmu.

Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.